Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Okullar Açılırken...

18 Eylül 2017 Pazartesi 10:00 Güncelleme : 18 Eylül 2017 Pazartesi 10:00

Bugün sabah çocuklarımız, yeni eğitim ve öğretim yılı için okulun yolunu tuttular. Ben karadenizde bir köy okulunda başlamıştım okul hayatıma. Çocukluğumuzda, okulların açılmasını, sınıf arkadaşlarımıza kavuşmayı, öğretmenlerimizi görmeyi; o atmasfori heyeacanla bekler ve hazırlanırdık.

Şimdilerde ise bu heyacanın yerini, endişe ve kaygılar kaplamış durumda. Gençlik yıllarımız ise eğitim sisteminin iyileştirilmesine yönelik talepleri içeren eylemlere destek vermekle geçmişti. Ezberci eğitim sistemi değişsin, yerine bilimsel yöntemlere, düşünmeye, yaratıcılığa dayalı bir sistem gelsin, eğitimde fırsat eşitliği olsun diyen her oluşumu desteklemiştik. 

Son 15 yıllık dönemde ise eğitim ve öğretimde iyileşme bir yana geriye doğru adımlar atıldı. Siyasal iktidarın yamalı bohçaya çevirdiği milli eğitim sistemimiz deneme tahtasına döndü.

12 yıllık kesintisiz eğitimden vazgeçildi. Yerine 4+4+4 şeklinde kesintili bir sisteme geçildi. Hatta çocuklarımız, anatomik ve psikolojik açıdan kişilik gelişimini tamamlamayacak yaşta, ilköğretime başlamaya zorlandı.

Andımız ders kitaplarından çıkarıldı. Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine ilişkin konular daraltıldı. Cumhuriyetin temel değerleri öğretilmek yerine, çocuklarımız seçmeli kuran ve din derslerine yöneltildi.

Evrim teorisi ders kitaplarından çıkarıldı. Laik ve bilimsel eğitim yerine inanca dayalı, biat kültürü çocuklarımıza aşılanmaya çalışıldı.

"Proje okullar" kapsamında, ülkemizde köklü geleneklere ve başarılara sahip seçkin okullar, imam hatip okullarına çevirilmeye çalışıldı. Bu okullardaki Atatürkçü ve bilimsel düşünceye sahip öğretmenler sürüldüler ve açığa alındılar.

Sayısız cinsel istismar, yangın ve ölüm vakalarına rağmen, dinci vakıf ve tarikatların yurt ve barınma konularındaki hakimiyetlerinin önü açıldı. Yoksul ve fırsat eşitsizliğine sahip çocukların bu tarikatlar tarafından isitismar edilmesine göz yumuldu.

Bütün bunlar, eğitim reformu adı altında yapıldı. Şu anda gündemde olan Teog ve yardımcı doçentlik tartışmalarında olduğu gibi, insanların eleştirdiği ve iyileştirilmesini beklediği noktalardan hareket edip, daha geri aşamalara dönüldü.

Uzun lafın kısası; şu anda eğitim ve öğretim sistemimiz bilimsel, laik, demokratik ve fırsat eşitliğine sahip olmaktan çok çok uzakta ve  "dindar nesil" yetiştirme peşindedir.

Açık söylemek gerekirse, Atatürksüz bir müfredat benim içime sinmiyor, hiç bir zaman da  sinmeyecektir!  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün