Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Muharrem İnce haklı çıktı

12 Mart 2018 Pazartesi 09:23 Güncelleme : 12 Mart 2018 Pazartesi 09:23

Muharrem İnce haklı çıktı

CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, kaybettiği kongrede yaptığı konuşmada siyasetin kanayan yarasına parmak basmıştı. Genel başkan seçildiği taktirde, ilk işinin tüzüğü değiştirmek olacağını söyleyen İnce, "iki seçimde partiyi birinci yapamayan Genel Başkan istifa etsin. Tüzüğe yazacağız. İstifa edecek ve kurultayda aday olmayacak. Tüzükte genel başkanını nasıl geldiği belli, nasıl gideceği belli değil. Emin olun yarın ben de öyle olurum. Tüzüğe yazın bunu, korkmayın” demişti.

Muharrem İnce'nin "lider sultası" ile ilgili eleştirilerini haklı çıkaran bir başka haber Çin'den geldi. Çin'de, devlet başkanlığı için uygulanan 10 yıllık görev süresi sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi kabul edildi. Çin'de en üst yasama organı olan Çin Ulusal Halk Kongresi'nde yapılan oylamada kabul edilen anayasa değişikliğiyle, Devlet Başkanı Şi Cinping'in görev süresinin dolacağı 2023'ten sonra da, görevine devam edebilmesinin önü, süresiz olarak açılmış oldu.

Demek ki, bu koltuk merakı din, dil, ırk tanımıyor. Dünyanın her yerinde sıcak bu koltuklar. Bir oturan, bir daha asla kalkamıyor! Parti içi demokrasiyi içselleştiremeyen siyasi oluşumların, iktidara gelse bile, ülkeye demokrasi getirebilmesi mümkün gözükmüyor.

Not: Geçen haftaki yazımın konusuyla ilgili olarak bazı gelişmeler kaydedildi. Cumhuriyet Savcılığı, Sosyal Doku Vakfı başkanı Nurettin Yıldız hakkında soruşturma başlatmış. Ayrıca Diyanet bu konuya el atmış. Bu gelişmeler olumlu ama yeterli değil. Türkiye'de 6 milyon kişinin tarikat ve cemaatlerin doğrudan ve dolaylı olarak etkisinde olduğu söyleniyor. Siyaset, tarikatları oy deposu olarak gördüğü sürece, Başka "halvetçi"lerin ortaya çıkması sürpriz olmayacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün