Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Malatya'da neler oluyor?

27 Kasım 2017 Pazartesi 09:56 Güncelleme : 27 Kasım 2017 Pazartesi 09:56

Malatya'da neler oluyor?

Malatya'da geçtiğimiz günlerde ilginç bir olay yaşandı. Çoğunlukla Alevi ailelerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri konuldu. Ulusal basına ve ana akım medyaya da düşen olaydan sonra, iktidar kanadından tek bir açıklama bile yapılmadı. Klasik olarak Polisler mahallede inceleme yapmışlar ve soruşturma başlatılmış. Sonucu hepimizce malum.
Yakın tarihimizde infial yaratan benzer olayların, daha acısı bile henüz dinmedi. Toplumun belleğinde dipdiri duran Çorum'da, Maraş'ta yapılan katliamlar da, böyle başlamıştı. Önce evleri işaretlenen Alevi aileler, çocuk, kadın, yaşlı demeden katledilmişlerdi. Hatta hamile kadınların karınları açılarak, doğmamış bebekleri öldürüldü. Sivas'ta 37 aydınımız göz göre göre yakılarak katledildi. Başbakan yardımcısı Erdal İnönü'nün talimatına rağmen dönemin valisi, emniyet müdürü olaylara müdahele etmedi. Tam tersine, olayların büyümesini adeta teşvik ettiler.
Peki bu katliamların hesabı soruldu mu? Elbette hayır! Mesela, Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, milletvekili yapılarak ödüllendirildi. Sivas katliamı sanıklarından bazılarının Sivas'ta mutlu mesut bir hayat yaşadıkları vefatından sonra ortaya çıktı.
Dönemin iktidar erkini elinde tutanların, hem bu katliamlar öncesindeki söylemleri, hem de katliamlardan sonraki izledikleri politikalar, olayların kökenlerini bize açıkça göstermektedir.
İnanç ve mezhep üzerinden siyaset yapanların, Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de neler yaptıklarını ve sonuçlarını dehşet içerisinde izliyoruz. Kültürel farklılıkları kaşıyanlar, din, inanç ve mezhep çatışmalarını kurcalayanlar, el bombasıyla oynadıklarını unutmasınlar!
Benzer acıların yeniden yaşanmaması için, Malatya'daki bu olayın üzerine gidilmelidir. Bu kendini bilmez katliam heveslisi provokatörleri cesaretlendirenler de dahil olmak üzere, destekleyenler ve bu olayı gerçekleştirenler cezalandırılmalıdır. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün