Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

KUDÜS

11 Aralık 2017 Pazartesi 10:08 Güncelleme : 11 Aralık 2017 Pazartesi 10:08

KUDÜS

ABD Başkanı Trump'ın geçtiğimiz haftaki "kudüs" çıkışı dünya gündemini salladı. Trump'ın "Kudüs'ün resmen İsrail'in başkenti olarak tanınması zamanının geldiğini" söylediği açıklamasına; Mısır'ın darbeci başkanı Sisi'den, Abd'nin sadık müttefiki Suudi Arabistan'a kadar her kesimden tepki yağdı.

Diğer yandan, BM Güvenlik Konseyinin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararının olduğu ortaya çıktı. BMGK konseyinin kararına rağmen, Trump'ın Kudüs konusunda bir kumara girmesinin Suriye'deki süreçle ilgisinin olduğunu düşünüyorum.

Dünya kamuoyunun bildiği gibi, İsrail ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle kurulduğu ileri sürülen radikal islamcı grupların Suriye'de yenilgiye uğramasıyla birlikte, Ortadoğu'da fotoğraf yeniden kurgulanıyor. Kudüs meselesinin tekrar ısıtılıp gündeme sürülmesinin altında, Suriye'nin geleceği ve Ortadoğu'nun yeniden yapılandırılması sürecinde, masada önemli bir pazarlık hamlesi olarak algılıyorum. En yakın müttefiklerinin tepkisi ve BMGK'nin kararına rağmen Abd Başkanı Trump'ın boş bir salvo atacağına ihtimal vermiyorum. Suriye'de ve Ortadoğu'da Abd'nin vermek zorunda kalacağı tavizlerin karşılığında, Kudüs konusunda uluslararası güçleri bir mutabakata zorlayacağı anlaşılıyor.

 

Abd'nin ve Ortadoğu'daki oyuncuların, Suriye iç savaşı, Yemen  ve Afganistan deneyimlerinden ders alması gerekir. Dini ve kültürel farklılıkları kaşıyarak oluşturulan siyasi ve askeri politikalar, ölüm, kan, gözyaşı dışında bir şey getirmemiştir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün