Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

KİRAZ

29 Mayıs 2017 Pazartesi 09:53 Güncelleme : 29 Mayıs 2017 Pazartesi 09:53

Malumunuz yaz ayına giriyoruz. Bir çok meyvenin, dönemine göre hasatı yapılmaya başlandı. Özellikle Ege bölgesinin sahip olduğu iklim koşullarından dolayı, önde gelen meyvelerinden başında kiraz var. Çok severim kirazı. Her yıl nisan ayını iple çekiyorum. 1 nisanda hasatına başlanan kiraz, ilk çıktığında altın değerinde, küçük kaplarda satılmaya başlandı. İlerleyen günlerde mevsimin ilk kirazlarını, biraz pahalı da olsa, yedik.

 

Yalnız daha sonra gelen kirazlarda bir tuhaflık yaşanmaya başlandı. Koca koca süper marketlerin raflarındaki kirazlar, olgunluktan çürümeye dönmüş vaziyetteydi. Beklemekten tadı ve aroması bozulmuş bu kirazların dışında başka da seçenek olmaması oldukça şaşırtıcıydı.Kemalpaşa'dan, Aydın'dan, Keçiborlu'dan, Uluborlu'dan, Akşehir ve Ereğli bölgelerinden gelen bu kirazların İzmir'e İstanbul'a, Ankara'ya gelmesi için ne kadar beklemiş olabilir? Sonuçta Meksika'dan gelmiyor bu mübarek! ?

 

Bu sorunun cevabı, ister istemez, kirazın domates kadar olmasa de önemli bir ihracat ürünü olduğunu akla getiriyor. 1 Nisan-30 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkiye'nin kiraz ihracatı, 137 milyon 835 bin dolar. Bu kiraz ihracatı toplamının yüzde 35’ini sadece Egeli ihracatçılar yapmış.

 

Gıda Güvenliği Derneği'nin yayın organı Gıda Güvenliği dergisinin 2008 yılı Mart/Nisan sayısında yayımlanan verilere göre, AB bünyesindeki Gıda ve Yem için Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) çerçevesinde, yılın ilk 10 haftasında,Türkiye'ye toplam 69 bildirim yapılmış. Bu bildirimlerim 54'ü aflatoksin kaynaklı olmuş.

 

Dolayısıyla iç piyasada yemek zorunda kaldığımız bu kirazların aflatoksin kaynaklı bildirimler nedeniyle, geri gönderilen ürünler olup olmadığı konusunda bir soru işareti var. Gıda güvenliğinden sorumlu kurumların, bu soru işaretini bir an önce gidermesi lazım. Avrupalının yemediği, gıda güvenliği anlamında uluslararası gıda güvenliği tehlike standartlarını aşan hiç bir ürünün, iç piyasaya sürülmesine izin verilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün