Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Karşıyaka'yı seviyorum...

16 Ocak 2017 Pazartesi 08:49 Güncelleme : 16 Ocak 2017 Pazartesi 08:49

İzmir'in 30 ilçesi arasında Karşıyaka farklı yönleriyle ön plana çıkıyor. Karşıyaka'lıların bir çoğu, kendisini İzmir'li olmaktan çok, Karşıyaka'lı olarak tanımlıyor. 'Karşıyakalı olmayı' üst kimlik olarak görüyorlar. Karşıyaka'lıların bu yüksek özgüveninin altında yatan bir çok önemli unsur var elbette. İzmir'in okur yazar oranının en yüksek olduğu ilçe, Karşıyaka. İzmir'in en seçkin ve bilinçli insanları da bu ilçede yaşıyor. Göztepe'yle ezeli rekabet konusunda son yıllarda şansızlık yaşasa da özellikle futbolda, basketbolda önemli başarılara imza atmış bir ilçemiz. Karşıyaka, sınırları içerisinde bir çok sanat atölyesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu iki noktayı önemsemek gerekiyor. Çünkü, bir bölgenin kalkınma, kişi başına düşen gelir ve refah düzeyinin en önemli işaretleri, spor ve sanat konusundaki alt yapısıdır. Bir çok önemli bilim adamı, akademisyen, sanatçı yaşamak için bu ilçeyi seçmiş durumda. Aynı zamanda önemli göç alan bu ilçemiz Anadolu'dan, Güneydoğudan gelenlere de kucak açmış ve onlarla kaynaşmıştır.
*
Son yapılan yerel seçimde Türkiye çapında rekor sayılacak bir oy oranıyla Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı Hüseyin Mutlu Akpınar belediye başkanı seçilmiştir. Güler yüzlü, genç ve vizyon sahibi bir belediye başkanı olan Hüseyin Mutlu Akpınar'ın % 70 oy aldığı yerel seçimlerde, katılım oranı da yaklaşık % 90 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu katılım oranı, Karşıyaka halkının ne kadar duyarlı ve toplumsal meseleler konusunda hassas olduğunu göstermektedir.
*
Karşıyaka'nın bambaşka bir özelliği daha var ki, bunun bir çok insan farkında değil veya bilmemektedir. Karşıyaka, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde hanıma ev sahipliği yapmaktadır. Zübeyde hanımın mezarı Karşıyaka'dadır.
*
Geçtiğimiz hafta, ölümünün 94. yılında Zübeyde hanımı anmak için Karşıyaka belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve bir çok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla bir tören düzenlendi. Kadınların ön planda olduğu törende, Kargem öğrencileri kürsüye çıkarak, Zübeyde hanıma yazdıkları mektubu okudu. Karşıyaka spor kulübünün bayan voleybol takımı üyeleri, anıt mezarı karanfillerle donattı. Karşıyakalılar öncülüğünde Atatürk'ün emanetine, ilke ve devrimlerine sahip çıkıldığı bir tören oldu. Karşıyaka en seçkin konuğuna sahip çıktığını, emaneti unutmadığını, unutmayacağını gösterdi. Seviyorum Karşıyaka'yı.  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün