Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Kadıköy herşeyi özetliyor!

11 Haziran 2018 Pazartesi 10:35 Güncelleme : 11 Haziran 2018 Pazartesi 10:35

Kadıköy herşeyi özetliyor!

Akp 360 sayfadan ve 16 başlıktan oluşan, kapsamlı bir seçim bildirgesi hazırladı ve geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı.
Seçim bildirgesinin üçüncü bölümünde, "milletimizle güçlü demokrasi hedefimizi paylaşıyoruz" denilerek, şu ifadeler kullanılmıştı:
"Biz demokrasi ile kalkınmayı birbirinin tamamlayıcısı olarak gördük. AK Parti iktidara geldiği günden beri Türkiye’de hakları ve özgürlükleri gerçek anlamda tesis eden, standartlarını sürekli yükselten partidir. Önümüze çıkan sorunlar ne kadar büyük olursa olsun, asla demokrasiden özgürlüklerden haklardan taviz vermedik. AK Parti’nin hak ve özgürlükler konusunda bugüne kadar yaptıklarını saymaya kalksak karşımıza çok uzun bir liste çıkar. 24 Haziran seçimlerinden sonra demokrasimizi geliştirmeye devam edecek Türkiye’yi ekonomide olduğu gibi demokrasi liginde de bir üst sınıfa çıkartacağız".
İyi, çok güzel. Maşallah, bu cümleleri kim yazdıysa kaleminden bal damlıyor..!
Demokratik hak ve özgürlüklerin yükseltilmesine kimsenin itirazı yok.
Hayaller ve gerçekler kısmına gelelim.
Cuma günü bir eğitim yılının sonuna geldik. İlk ve orta öğretimdeki çocuklarımız karnelerini aldılar.
İstanbul Kadıköy'de, bir araya gelen liseli bir grup, "Karneler sizin gelecek bizim" yazılı pankart açtılar. Daha bıyıkları terlememiş bu gençler, "gerici, ezberci ve yozlaşan eğitim sistemini protesto etmek" ve "eğitimde fırsat eşitliği ve bilimsel demokratik eğitim" taleplerini dile getirmek için toplandılar.
Süreyya Operası önünde toplanan liseli gençler, buradan Boğa heykeline doğru yürüyüşe geçerken, polis saldırısına uğradılar. Daha 16-17 yaşlarındaki bu öğrencileri, darp ederek, yerlerde sürükleyen polisler, ters kelepçe takarak, onları gözaltına aldılar. Bindirildikleri polis otobüsünde, liseli gençlere yönelik şiddetin devam etmesi ve öğrencilerin polis copuyla dövülme anları, kameralara yansıdı. Bu şiddet görüntülerinin sosyal medyada yayılması üzerine, tepkiler çığ gibi büyüdü. 
Avukatların aktardığına göre; dayak ve şiddet, gençlerin götürüldüğü, İskele Polis Karakolu'nda da devam etmiş. Şiddete maruz kalan öğrencilerin, Chp milletvekillleri ve avukatlarıyla da görüştürülmediği bildirildi.
Daha reşit bile olmayan bu gençlere, ifade özgürlüğünü tanımayan, toplantı ve gösteri haklarına copla, şiddetle cevap veren iktidarın, seçim beyannamesindeki samimiyeti de anlaşılmış oldu. 
Peki şunları sormak istiyorum; bu çocuklar neden göz altına alındı? Suçları nedir? Doğru ya da yanlış bulabiliriz ama taleplerini ifade etmek, onların hakkı değil mi? 
Tam donanımlı ve eğitimli emniyet güçleri 16-17 yaşındaki çocukları dövmeden, darp etmeden gözaltına alamıyor mu? 
Gözaltına aldıktan sonra, elleri kelepçeli ve savunmasız durumda olan gençlere, otobüste copla, nasıl ve neden vurulabiliyor? 
Ortada bir suç varsa cezasını mahkemelerin vermesi gerekmiyor mu? Ayrıca "elleri kelepçeli halde, copla dövülmek" şeklinde bir ceza türü var mı TCK'da? 
Akp'nin seçim beyannamesinin daha mürekkebi kurumadan yaşanan bu rezaletin ardından ne bir soruşturma, ne de bir istifa haberi geldi. Seçim beyannamesi 360 sayfa değil, 360.000 sayfa da olsa, artık fayda etmez. Kadıköy herşeyi özetliyor!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün