Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İzmir Tramvayı'nda  oluşan sorular

26 Mart 2018 Pazartesi 10:50 Güncelleme : 26 Mart 2018 Pazartesi 10:50

İzmir Tramvayı’nda oluşan sorular

Geçen haftaki İzmir Tramvayıyla ilgili yazıma okurlardan bir çok tepki geldi. Projeyi destekleyenler de, karşı çıkanlarda vardı.
İçlerinden en ilginç geleni ise, tramvayın Üçkuyular istikametindeki son durağına ilişkin tepkiydi. Karşıyaka’dan başlayan, Alsancak Çankaya ve Konak’tan geçen tramvayın kesintisiz olarak Üçkuyular’a kadar devam etmesine rağmen; neden Üçkuyular feribot iskelesi yerine, yeni yapılan AVM’nin bulunduğu yere Fahrettin Altay durağı yapıldığı şeklinde olan bir eleştiriydi. Üstelik sahilden devam eden tramvay için, AVM tarafına dönmek için, yolu enlemesine kesen bir ray bile döşenmiş. Rayların kestiği yol, İzmir Çeşme otobanının bitiş kavşağına denk geldiği için, araçların çoğunun da hızlı seyrettiği bir güzergah burası. Kaza riski oldukça fazla! 
Tabiki akla gelen sorular şunlar: Konak ve Alsancak’ta trafiği alt üst etme pahasına yapılan bu projeyle, Üçkuyular’da yeni yapılmakta olan bir Avm’ye insan mı taşınmak isteniyor? Bir kamu yatırımı olan bu projeyle, kamu yararı gözetilmesi gerekirken, neden bir sermaye grubunun çıkarlarına hizmet ediliyor? Bu tramvayın son durağının feribot iskelesi  olması mı, Avm’ye yakın Fahrettin Altay durağı olmasında mı kamu yararı daha üstün?
Projeyle ilgili bir bilgilendirme yapılmadığı için, insanların kafalarındaki bu tür sorulara bir cevap bulunulabilmiş değil!
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün