Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İzmir'de susuz tarım trajedesi

28 Mayıs 2018 Pazartesi 11:34 Güncelleme : 28 Mayıs 2018 Pazartesi 11:34

İzmir'de susuz tarım trajedesi

24 haziranda yeni parlamento ve Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanını seçeceğiz. Kıran kırana giden yarışta, seçim manifestoları ve vaatler birbiri ardına açıklanıyor. Vatandaş hatırlanmaktan memnun.
Daha şimdiden, kamu borçları yapılandırması, imar barışı, emekliye ikramiye gibi konular iktidar partisi tarafından yürürlüğe konuldu. Yetmedi, 360 sayfalık seçim bildirgesiyle Akp, bir çok sektör ve alanda yapılacak atılımları açıkladı. Gıda ve tarım bölümünde lisanslı depoculuğun desteklenmesinden, tarım sigortasına kadar birçok atılımdan bahsedildi.
Ancak bu olumlu hava, İzmir'de tarımı ve çiftçiyi baltalayacak bir yasaklama haberiyle bozuldu. Dsi İzmir 2. bölge müdürlüğünün raporları ve resmi gazetede yayınlanan yönetmelik doğrultusunda küçük Menderes havzası, Çeşme, Urla, Seferihisar, Bayındır ve Torbalı gibi Ege bölgesinde Tarımın beşiği sayılan 21 ilçe, sondaja ve tahsise yasak bölge ilan edildi.
İlk başta yeraltı suyu rezervlerinin korunmasını amaçladığı düşünülen bu uygulamanın; yeraltı su rezervlerinin doğru ölçümlenmemesi, geçmişte kağıt üzerinde verilen ve fiili durumdan uzak olan kotaların veri olarak alınması, yasaklama kararının yerinde olmadığı sonucunu doğurmuştur.
1960 yılından beri olan yapılan tahsis uygulaması daha çok kağıt üzerinde yapılmıştır. Tarımsal alanın büyüklüğü ve yapılan tarımsal faaliyet gözönüne alınmadan, 1 dönüm alana da, 100 dönüm alana da aynı tahsisler verilmiş, uygulamada bu tahsisleri kullanacak bir tüketim veya fiili bir durum söz konusu olmamıştır.
2012 yılından itibaren ise tahsisler daha gerçekçi olarak uygulanmış, 1 dönüme 3 ton damlama veya yağmurlama sulama yapılmasına yönelik bir limit konulmuştur. Dolayısıyla yeraltı su rezervlerinin korunması için yasaklama yapılması gerekiyor idiyse, bunun 2012 yılında yapılması gerekirdi. 2012 yılında böyle bir kısıtlamaya gidilmemişken ve 6 yıldır, rezervlere uygun kotalara bağlı olarak yeraltı suyu kullanımı söz konusuyken, neden şimdi böyle bir karar alındığı, beraberinde soru işaretlerini getirmiştir. 
Bu yasaklama kararı, Akp'nin seçim bildirgesindeki tarımsal destek ve hasassiyetleri, bir anlamda yalanlamıştır. Bu karar, İzmir ve Ege bölgesinde tarımı tamamen bitirecek ve köyden kente göçü hızlandıracaktır. Doğrudan ve dolaylı olarak tarımsal gelirlerle geçimini sağlayan milyonlarca yeni işsizimiz olacaktır. Samandan sonra, enginarı ve otları da ithal etmezsek; önümüzdeki sene Urla'da Enginar festivali ve Çeşme'de ot festivali yapılamayacaktır. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün