Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İYİ PARTİ

30 Ekim 2017 Pazartesi 09:56 Güncelleme : 30 Ekim 2017 Pazartesi 09:56

İYİ PARTİ

İyi Parti Türkiye'deki siyaset arenasına hızlı giriş yaptı. İyi parti Türkiye'ye iyi gelecek mi, gelmeyecek mi, bekleyip göreceğiz. Ama liberal sağa şimdiden iyi geldiği kesin. İlk başlarda MHP'li muhaliflerin siyaset alanı olarak algılanan hareket, Türkiyedeki siyasi yelpazedeki boşlukları doldurmaya aday. İyi Parti, Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar'la birlikte tarih olan Anap ve Demokrat Parti çizgisinde kendini ifade eden kesime nefes borusu olmuş durumda. 

Yakın siyasi tarihimizde, muhafazakar sağın, liberal sağı yuttuğuna ve bu şekilde kesintisiz olarak 15 yıl tek başına iktidar olduğu bir siyasi sürece tanık olduk. Bir koalisyonlar ülkesi olan Türkiye'de bu yeni bir durumdu. Liberal sağ partilerin onlarca yıl idare ettiği ülkemizde, etkin olarak siyasi kadrolar, kendilerini ifade edebilecek arena bulmakta zorlandılar. Akp ve Chp içerisinde kısmen olarak yer bulabilenler olduysa da, bu katılımlar hep sembolik olarak kaldı.

Siyasi yelpazenin liberal sağ kanadında kendi tanımlayanlara en büyük kıyağı, Devlet Bahçeli yapmış oldu. Ülkücü tabandan gelen değişim talebine kulakları tıkayan, parti içi demokrasi mekanizmasını bir türlü çalıştırmayan Bahçeli; bir de iktidar partisine koşulsuz şartsız destek verince olanlar oldu. Mhp'deki muhalefet çığ gibi büyüdü. Mahkeme kararlarıyla, disiplin süreçleriyle kontrol edilmeye çalışıldıkça, olay çığrından çıktı. Yanyana gelmesi imkansız gözüken siyasi figürler bile birleşti. Milliyetçi Liberal Sağ bir parti doğmuş oldu.

Bu saatten sonra Mhp'nin ve İktidar Partisinin işi daha da zor. Eğer kamu gücü kullanılarak yapılacak bir kısıtlama, İyi Parti'ye olan ilgiyi daha da artıracaktır. Bu şekilde devam ederse İyi Parti, Mhp'den memnuniyetsiz olan milliyetçi seçmeni, Akp'den de liberal sağcıları ayartacak gibi gözüküyor.

Chp'den Aytun Çıray gibi sembol isimlerin geçişleri kayıp gibi gözükse de, İyi Parti'nin yeni bir siyasi alan yaratması ve bunu yaparken İktidar partisinin tabanına hitap etmesi, Chp'nin işini biraz daha kolaylaştıracaktır. İyi parti siyasette yeni bir nefes borusu olacaktır. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün