;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İstifa Bilmecesi

23 Ekim 2017 Pazartesi 10:19 Güncelleme : 23 Ekim 2017 Pazartesi 10:19

İstifa Bilmecesi

Akp kendi içindeki tasfiyeye devam ediyor. Yılan hikayesine dönen Gökçek'in istifası; Balıkesir ve Bursa Belediye başkanlarının durumu konusunda, bu hafta önemli gelişmeler yaşanacağa benziyor. 

Erdoğan geri adım atmıyor. Bu noktadan sonra vereceği en küçük bir taviz, Erdoğan'ın Akp içinde sorgulanmasına neden olacaktır. Kamuoyu, Akp'nin kuruluşundan beri, ilk defa Akp içinde bir itiraza tanık oluyor. Açık söylemek gerekirse, Başbakan Davutoğlu'nun istifası, Abdullah Gül'ün tekrar siyaset sahnesine dönmesinin engellenmesi ve Bülent Arınç'ın bypass edilmesinde bile böyle bir gerilim yaşanmamıştı. Akp kurucularının içerisinde yer aldığı ağır topların bile saha dışında bırakılmasında yaşanmayan bu örtülü direnişin, bir kaç yerel yöneticide yaşanması, metal yorgunluğunun, Akp tepe yönetimine sirayet ettiğini gösteriyor.

Öte yandan, bugüne kadar Akp içerisinde özveriyle çalışan, yürü deniliğinde yürüyen, dur denildiğinde duran, sahanın tozunu yutan tabandaki kadro da, kendini sorgulamaya başladı. Yaşanan gelişmeler, Akp içerisinde kimsenin yerinin garanti olmadığını gösterdi. Bu da aidiyet duygusunu zedeledi.

Şimdi merak edilen husus, bu belediye başkanları koltuklarını bıraktıklarında oluşacak fotoğraftır. Bu iş, güle kaynaşa yapılsaydı belki amacına ulaşabilirdi. Tartışmalı bir şekilde, halkın seçtiği bu yerel yöneticilere görevden el çektirilmesi, seçmenlerin tercihlerini ne yönde etkileceği, önemli bir soru işareti olarak önümüzde duruyor.

Bu tartışmalı gidişin ardından, sözkonusu belediye başkanları başka bir alanda değerlendirilir mi, yoksa bir hesaplaşma yaşanır mı, onu hep beraber yaşayıp göreceğiz. Ancak Turhan Çömez gibi birçok örneğin, Akp'nin yakın tarihinde bulunması, bir iç hesaplaşma olasılığının da dışlanamayacağını gösteriyor. Neticede, anayasa referandumunda, Ankara, İstanbul, İzmir ve birçok anadolu şehrindeki başarısızlığın faturasını birilerinin ödemesi gerekiyordu. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün