Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İNCE'YE SALDIRI OLAYI

4 Aralık 2017 Pazartesi 09:46 Güncelleme : 4 Aralık 2017 Pazartesi 09:46

İNCE'YE SALDIRI OLAYI

Geçtiğimiz cumartesi akşamı Chp'li Güzelbahçe Belediye başkanı Mustafa İnce, silahlı saldırıya maruz kaldı. Üstelik eşi de yanındaydı. Başkanın kendisinin kullandığı otomobili takip eden saldırganlar, evinin yakınlarında, önce araca arkadan çarpıyorlar. Başkan İnce araçtan indiği anda ayaklarına 3-4 el ateş ediyorlar. Sonra araçlarına atlayıp kaçıp gidiyorlar.

Son derece planlı bir saldırıya benziyor. Öyle çoluk çocuk işi gibi gözükmüyor. Üstelik evine 50-60 metre mesafe kala bu saldırının yapılmış olması, saldırganların Başkan İnce'yi tanıdığını, evinin yerini bildiğini kanıtlıyor.

Başkan İnce, seçildiği ilk dönemde oldukça yoğun tehditler almıştı. Hatta emniyet müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla, İnce'ye koruma tahsis etmişti. O karışık ve yoğun dönemde bile böyle bir saldırı olmamıştı. Yeni dönemde ise Başkan İnce, toplumu rahatsız ettiğini gördüğü bir çok uygulamada revizyona gitti. Örneğin Güzelbahçe'nin kanayan yarası olan imar kirliliği gibi konularda uzlaşmacı yöntemler geliştirdi. Zabıtayı, cezalandırma kurumu gibi kullanmadı. İnşaat, ruhsat gibi can alıcı konularda bürokrasiyi azaltmaya çalıştı. Vatandaşı tersleyen, ceza kesen değil; ilgili yasa ve yönetmeliklerle vatandaşın ihtiyaçlarını birleştirmeye çalışan bir yol ve yöntem izlemeye çalıştı. İlk dönemindeki bazı hatalarını, bu dönem tekrar etmemek için büyük özen içerisindeydi.

Chp Güzelbahçe ilçe başkanı Kazım Çam'ın cumartesi akşamı, acil servis girişinde söylediği gibi, bu saldırının siyasi tarafının olduğunu ben de düşünmüyorum. Bu saldırının bireysel bir hareket olduğu daha büyük bir olasılık.

Sebebi her ne olursa olsun, Güzelbahçe'nin seçilmiş belediye başkanına yapılmış saldırı, Güzelbahçe halkına yapılmıştır. Ama'sız, fakat'sız olarak bu saldırıyı kınıyorum. Bu çirkin olay, insanları korkutmak yerine birleştirmiştir. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün