Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İmplant kıyağı

26 Şubat 2018 Pazartesi 09:08 Güncelleme : 26 Şubat 2018 Pazartesi 09:08

İmplant kıyağı

Milletvekillerimiz artık daha rahat gülebilecek. İstese de, ağzındaki çürük dişlerden dolayı asık suratlı olmak zorunda kalan milletvekillerinden kurtuluyoruz. Çünkü  “diş hastalıklarının tedavisi” başlığıyla yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle, milletvekillerimiz 12 dişine birden implant yaptırabilecek.

Eski yönetmelikte, “Hak sahipliği süresince sekiz adet kemik içi implant bedeli ödenir” ifadesi yer alıyordu. Bu ifade, “Hak sahipliği süresince her bir çene için en fazla altı adet kemik içi implant bedeli ödenir” şeklinde değiştirildi. Resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi. Üstelik bu tedavi bedellerinin, her yıl enflasyon oranında otomatik olarak artırılarak ödenmesini de düzenleme kapsamına almayı ihmal etmediler.

Açıkçası, halkın kendisi için verilmeyen bu hakların, vekiline altın tepside sunulması “şık” olmadı. Oldukça tepki çekti. Toplum olarak, bırakın ağız ve diş sağlığını, en ciddi ameliyatlar için bile günlerce, hatta aylarca sonraya randevu alınabilen sağlık sistemiyle ilgili parmağını kıpardatmayanların, kendilerine böyle bir kıyak çekmeleri, durumun vahametini ortaya koyuyor.

Benim önerim, bu düzenlemeye bir ek yapılarak; implant kıyağından faydalanacak milletvekillerine, dişlerini düzenli olarak fırçalaması şartı getirilmelidir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı konusunda, taşoranlar gibi mülakata alınmalıdırlar. Bu iki şartı yerine getiremeyen vekillere implant kıyağı yapılmasın. Sevgili okurlar, hepinize iyi bir hafta diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün