Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İDLİB

10 Nisan 2017 Pazartesi 09:11 Güncelleme : 10 Nisan 2017 Pazartesi 09:11

Deaş kontrolündeki İdlib'e yönelik gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısının sonuçlarını, içimiz parçalanarak izledik. Yüzleri buzlanmış ölü bebek ve çocuk fotoğrafları hepimizi dehşete düşürdü. O fotoğrafları görünce, haklıyı haksızı bir tarafa bırakıp, savaşın her türlüsüne lanet ediyor insan.

 

Servis edilen bu fotoğraflar arasında yetişkinleri göremedik. Sadece çocuk fotoğrafları servis edildi. Kullanıldığı bölgede, etkili olduğu alanda, hiçbir canlı bırakmayan bu tür silahlar sadece çocukları öldürmediğine göre, bu fotoğrafların servis edilmesinin belli amaçları olduğunu düşünüyorum.

 

Irak'ın işgalinden önce de, benzer bir iddaanın propagandası yapılmıştı. Saddam'ın kimyasal silah stoğuna sahip olduğu bahanesiyle Irak işgal edilmişti. İşgal sonrası bu iddaa doğrulanamamış, sözü edilen kimyasal silah depolarına hiç bir zaman ulaşılamamıştı. Tabi ki atı alan Üsküdar'ı geçmişti.

 

İdlib'deki kimyasal silah saldırısı iddaası daha komplike gözüküyor. Esad ve Suriye rejim kaynakları böyle bir saldırı yaptıkları suçlamasını reddetti. Suriye rejiminin müttefikleri olan Rusya ve İran, saldırıyı Suriye rejiminin yaptığına dair inandırıcı kanıt olmadığını açıkladılar.

 

Ardından Trump, Esad'a bakışının çok değiştiğini açıkladı.

 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Şam rejimine ait Şayrat Hava Üssü’nün vurulduktan sonraki uydu görüntülerini yayınladı.

 

Rus ajansları da üssün içindeki büyük tahribatı gösteren fotoğrafları abonelerine geçti.

 

Ancak aradan 24 saat geçmeden, vurulduğu belirtilen üsten kalkan uçaklarla, Suriye rejiminin, yeni hava harekatları yaptığı açıklandı.

 

Ve daha bir sürü soru işaretleri beraberinde geldi. Mesela; Rusya'nın Suriye'deki askeri üssünde konuşlu olan ve füze kalkanı olarak yerleştirilen S 300 ve S 400 füze savunma sistemlerinin neden çalışmadığı ve Abd saldırısının rahatça gerçekleşebilmesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

 

Bu arada bölgede en etkili ve önemli taraf olan İsrail'le ilgili tek bir cümle telaffuz edilmedi. Ortadoğu'da yaprak kıpırdasa, ilk akla gelen ülke olan İsrail'in, sınır komşusu Suriye'yle ilgili böyle önemli bir konuda hiçbir açıklamasının olmaması dikkat çekici.

 

Sonuçlarından yola çıkarsak: Bu kimyasal silah saldırısıyla Trump'ın Esad'a ve Suriye rejimine yönelik kafa karışıklığına son verilmiş oldu. Abd dış politikasında beklenen değişiklikler çöpe gitti. Trump'ın seçim döneminde Arap Baharı'na yönelik dile getirmiş olduğu eleştiriler lafta kaldı. İsrail'in, rahatsız olduğu belirsizlik süreci sona erdi.

 

Öte yandan Trump, seçim zaferini gölgeleyen iddaalara da cevap vermiş oldu. Rusya'nın Abd başkanlık seçimlerinde Trump'ı desteklediği, Putin'le ortak hareket ettiği savlarından kurtulmuş oldu.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün