Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Henüz 11 yaşındaydı

3 Mayıs 2017 Çarşamba 09:26 Güncelleme : 3 Mayıs 2017 Çarşamba 09:26

Yürek sızlatan bir haber, bu sefer Malezya'dan geldi. Ülkemizden yaklaşık 13.000 km uzaktaki, tropikal bir Asya ülkesi olan Malezya'da, bir Kuran kursu müdür yardımcısı tarafından hortumla dövülen 11 yaşındaki çocuk, bacaklarının kesilmesinin ardından hastanede hayatını kaybetti. Dövülme sebebi ise çocuklardan birinin gürültü yapması.

 

Ölen çocuğun tuttuğu günlükte "Sevgili Allah, lütfen anne ve babamın beni başka bir okula göndermelerini sağla, çünkü artık buna dayanamıyorum" diye yazdığı ortaya çıktı. Ama bu çığlığını kimse duymadı. Sistematik olarak yedikleri dayağa, onun bedeni daha fazla dayanamadı. Önce ayaklarını kestiler, sonra kolunu. Sonra da, o minik kalbi durdu.

 

11 eylül saldırılarından sonra bir Amerikan rüyası olarak, Türkiye ile birlikte, özellikle "Ilımlı İslam" ülkesi olarak anılan Malezya, kısa sürede pek çok alanda şeriat yasalarını benimsedi. Ülkede ikili hukuk sistemi uygulanmaya başlandı. Toplumun hakim kesimi için laiklik rafa kalktı. Resmi dinin İslamiyet olduğu Malezya'da, Müslüman olmayanların ibadetlerini yerine getirmesine izin verilirken, müslüman olanlar şeriat kanunlarına tabi tutuldu. Nüfusun yüzde 65'ini oluşturan Müslümanlar, aileyle ilgili olarak şeriat yasalarını yerine getirmekle yükümlüyken, Müslüman olmayanlara medeni kanun uygulanıyor.

 

Ailevi sorunlarda şeriat mahkemelerinin Müslümanların lehinde karar alması, laik mahkemelerin ise bu alanda karar verme yetkisine sahip olmaması nedeniyle, Müslüman olmayanların, “ayrımcılığa uğradıkları” konusu sık sık dile getiriliyor.

 

Malezya, son 10 yıldır geçirdiği siyasi evrim sonucu, Afganistan'ı andırmaya başladı. Öyle ki artık ülkede evli olmayan iki kişinin halka açık yerlerde el ele tutuşmaları bile yasak hale geldi. Bu yasağa uymayan Müslümanlar ise Şeriat mahkemelerinde yargılanıyor. Birçok bölgede kırbaç cezaları ve diğer şeriat kuralları uygulanıyor.

 

Bir dönem, laik anayasaya sahip liberal ve ılımlı islam modeliyle örnek gösterilen Malezya'da ölen 11 yaşındaki çocuğun çığlığı; aslında Konya'lı Hasan'ın, Batman'lı Ahmet'in Adıyaman'lı Fatma'nın İstanbul'lu Mehmet'in çığlığıdır.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün