Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Havana'da Atatürk, İzmir'de Castro!

9 Ekim 2017 Pazartesi 11:36 Güncelleme : 9 Ekim 2017 Pazartesi 11:36

Havana'da Atatürk, İzmir'de Castro!

Üniversite yıllardan beri Küba'ya karşı hep bir yakınlık duymuşumdur. Küba halkıyla dayanışma adına yapılan bir çok etkinliğe ve eyleme destek verdik zamanında. Bana İlginç gelen şey, sosyalist fikirlere uzak olan kişilerin bile Küba'ya ve devrimci önderleri Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara'ya saygı duymalarıydı. Bu saygı ve ilginin altı elbette boş değil. Hangi yabancı ülkenin başkentinde, ana bulvarı üzerinde Atatürk'ün heykeli var ki? 

Atatürk'e hayranlığını her fırsatta dile getirmiş olan, Küba devriminin lideri Fidel Castro, Atatürk'ün bir heykelini Havana'ya diktirmişti. Küba'ya gidip de Havana'daki Atatürk büstüyle fotoğraf çekmeyenimiz yoktur herhalde. Bu heykel, Küba'da dikilmiş tek yabancı devlet adamı heykelidir. 


Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşımız ile Küba Devrimi arasında bir çok benzerlikler  vardır.  Küba devrimi emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı verilmiştir. Bizim kurtuluş savaşımız da böyledir.  Küba'da devriminin sloganı ‘‘Ya Vatan Ya Ölüm!’’ şeklindeydi. Bizim kurtuluş savaşımızın da sloganı ‘‘Ya İstiklal Ya Ölüm’’ idi. Küba'daki Devrimden ve Türkiye'deki Kurtuluş Savaşından sonra yabancı şirket ve sanayi kuruluşlarının millileştirilmesinden;  kamu eliyle reel sektörde, sanayi, ulaşım, finans ve imalat sektörlerinde benzer adımlar atılmıştır.

Biz devrimi ve devrimciliği Atatürk'ten öğrendik diyen Fidel Castro, 1997 yılında katıldığı, İstanbul'da düzenlenen Habitat toplantısında,  "büyük bir devrim yaptım ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım" demiştir.

Küba ve Türkiye arasında, yakın tarihteki köklerde yer alan ilgi ve  bağ sadece emperyalizme karşı verilen bağımsızlık savaşıyla sınırlı kalmamıştır. 1996 yılında imzalanan bir protokolle, İzmir'le Havana kardeş şehir olmuştur.

İzmir'in değerli belediye başkanları, sizlere sesleniyorum... Cumhuriyetimizin kurucusu ve devrimlerimizin önderi Mustafa Kemal Atatürk'e bu denli saygı duyan, kendi ülkesinin başkentine heykelini diktiren, 68 kuşağının ve dünyadaki anti emperyalist mücadelenin esin kaynağı olmuş Fidel Castro'nun heykeli, İzmir'e yakışmaz mı? Ne dersiniz?

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün