Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Gişeler kalktı ama...

30 Ocak 2017 Pazartesi 10:42 Güncelleme : 30 Ocak 2017 Pazartesi 10:42

Güzelbahçe ve Seferihisar'da yaşayanlar, artık çevre yoluna para ödemiyor. Güzelbahçe girişindeki otoban gişeleri kaldırıldı. Uzun süren bir çalışmadan sonra Narlıdere ve Güzelbahçe'de bulunan gişelere ait yapılar ve bloklar kaldırıldı. Yol tekrar asfaltlandı. Yoldaki izler ve işaretler de silinmiş oldu. Bu çalışmalar yapılırken Narlıdere'de, askeriyenin bulunduğu bölgede otoban tek şeride düşürülmüştü. Sürücülere yönelik olarak da, bazı uyarı levhaları asılmıştı. Çalışmalar tamamlandı. Üzerinden nerdeyse 6-7 ay geçti. Hız limitlerini düşüren bu levhalar hala kaldırılmadı! Hız limitlerini gösteren bu tabelalarda 80 km, 60 km ve hatta 40 km yazıyor. Vatandaş bu tabelaları dikkate alsa, otobanda her gün ölümlü kaza yaşanma ihtimali var.

İşin ilginç yanı, tüm sürücüler bu tabelaların önünden vızır vızır geçiyor. 40 km hız limitini gösteren tabelanın önünden 140 km hızla giden vatandaşı da anlamak mümkün değil. Trafik işaretleri ve kuralları bedel ödenerek, yaşanarak oluşturulmuş kurallardır. Bu kuralları çiğnemenin kanıksanması kadar da tehlikeli bir durum olamaz.

Bu uyarı tabelalarının bulunduğu, otobanda Urla yönünden Narlıdere istihkam mevkisine inerken, bir de kameralı radar var. Bu bölgede, radarla hız kontrolü yapıldığına dair uyarı yazısı da bulunuyor. Yolun solunda radarla hız kontrolü yazıyor. Yolunda sağında ise 40 km hızı geçmeyiniz işareti var. Bahsedilen yer, Çeşme otobanın Narlıdere çıkışı. Tabelaları uyup 40'la, 60'la gitseniz, kötü bir kazaya neden olmamanız imkansız!

Karayolları İzmir Bölge müdürlüğüne, gişelerin kaldırılması ve yolun yeniden iyileştirilerek trafiğe açılmasında gösterdikleri çalışmalar için, o yolu her gün kullanan bir vatandaş olarak, çok teşekkür ediyorum. Ancak sormak istiyorum; işlevi tamamlanmış o tabelaları kaldırmak çok mu zor? Bu uyarı levhalarının kaldırılması için, bu trafik işaretlerine uyacak olan dürüst bir vatandaşın başına, illa kötü bir kaza mı gelmesi gerekiyor?

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün