Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Futbolda Vandalizm

24 Temmuz 2017 Pazartesi 09:32 Güncelleme : 24 Temmuz 2017 Pazartesi 09:32

Türkiye'nin uluslararası platformdaki, özellikle futbol konusundaki başarısızlığının sırrı Alaçatı'daki malum kebapçı baskınıyla açığa çıkmış oldu. Milli takımlar teknik direktörlüğü gibi kapsamlı ve çok önemli bir görevi yürüten kişinin, iki komşu esnaf arasındaki problemi çözme yöntemi dudak uçuklatan türdendi.

Ama asıl infial yaratan durum ise, işyeri baskınından 3 gün sonra, milli takımlar teknik direktörünün yapmış olduğu basın açıklamasında kullandığı ifadelerdi. Bu basın açıklamasında infial yaratan durum; "Bugün aynı şey olsa, yine aynı şeyi yaparım" diyebilecek kadar ileri giden Türkiye Milli Takımlarının başındaki şahsa, dur diyecek bir kişi ve kurumun bulunmamasıydı.

Bu olaydan sonra, futbolda uzun süredir vandalizme karşı yürütülen kamuoyu çalışmalarının da göstermelik olduğunu anlamış bulunuyoruz. Ülkemizi temsil eden bir kurumun başındaki kişi, kişisel problemleri çözme konusunda vandallığa başvuruyorsa; istediğiniz kadar kamu spotu hazırlayın, pankart asın, alt yazı geçin, bu çalışmaların hiç bir etkisi olmayacaktır. Siz suyun başındaki kişiyle bu işi çözememişsiniz ki, futbol taraftarını ikna edebilesiniz..!

Bu iş özellikle futbolda insanların hücrelerine kadar işlemiş durumda. Geçtiğimiz günlerde, benzer bir durumu Karabük Spor'da yaşadık. Slovenya'ya kampa giden Karabük Spor'lu yöneticiler, kamp yapacakları sahanın zeminin beğenmemişler. Dertlerini anlatmaya çalışırken iş karşılıklı atışma, arbede ve kavgaya kadar dönüşmüş. Sonuçta koskoca bir takım ülkeden sınır dışı edildi. Yanlış anlaşılmasın, burada Karabük Spor'lu yöneticilerin yüzde yüz suçlu olduğunu söylemiyorum. Çünkü olayın detaylarını bilmiyorum. Ama ifade etmek istediğim şey; futbolda, içinde yüksek dozajlı vandallık olan fotoğraftan neden bir türlü kaçınamadığımızdır.

Ülkemizde şu anda, çocuğunuzla, eşinizle bir futbol maçını canlı seyredebilmeniz neredeyse imkansız durumdadır. Bu işe tabandan değil, tavandan başlamak gerekir diye düşünüyorum. Türkiye Milli Takımlar teknin direktörünün yaptığı basın açıklamasının bütünlüğüne baktığımızda, reddetmiş olduğu vandalizme karşı durma konusunda samimi ise, bir an önce istifa etmelidir.  

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün