Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Çocuklara kıymayın efendiler!

20 Kasım 2017 Pazartesi 09:25 Güncelleme : 20 Kasım 2017 Pazartesi 09:25

Çocuklara kıymayın efendiler!

Bir garip ülkeyiz. Kimi yazarların kitabı daha taslak halindeyken toplatılıyor. Yazarı yıllarca hapislerde tutuklu kalıyor. Akademisyenler, köşe yazarları, hatta muhabirler yazdığı yazılardan ve verdiği haberlerden dolayı mahpuslarda çürüyor. Ancak her nasılsa, topluma ve insanlığa şiddet, nefret ve hatta sapkınca düşünceler aşılayan yayınlar görmezden gelinebiliyor. Üstelik çocuklara yönelik yayınlarda bile böyle sapkın düşünceli insanlar kendilerine alan bulabiliyorlar. Böylesine bir tezatlıklar ülkesiyiz.

Nar Yayınları'ndan çıkan, İhsan Büyükçolak'ın derlediği ‘Kahkaha Gülleri' isimli çocuk kitabı, Habertürk kanalı tarafından, gündeme getirilenciye kadar raflarda yerini almaya devam edebildi. 2009 yılından 2017 yılına kadar 8 yıl boyunca, milli eğitim bakanlığı, kültür bakanlığı, koca koca müsteşarlar, cumhuriyet savcıları neredeydi acaba? Çok merak ediyorum.

İlkokul 2. ve 3. sınıf seviyesindeki çocuklar için basılmış olan bu kitaptan bazı bölümler aktarıyorum size:

(...) Babası oğlunu öldürmüş. Başını odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. Hanım hiçbir şey dememiş. Ertesi sabah çocuğun başını kazana atmış, altına ateş yakmış. Öğle olduğunda kız sokaktan gelip üvey anasına:

- Yemeğimi hazırla, yiyip okula gideceğim, demiş.

- Kazan mutfakta, tabağını alıp git. Yemeğini kendin koyupalabilirsin, demiş üvey ana.

Kız, kazanların başına varmış; birinci kazanın kapağını kaldırır kaldırmaz korkup kaçmış. Gözü ağabeyinin saçlarına takılınca onu tanımış.
O hemen kapağı kapatıp, ağlaya ağlaya okula doğru yol almış. Okula varır varmaz bütün olan biteni hocasına anlıtıvermiş.

- Dünyada üvey analar böyle işleri çok yaparlar, demiş. Bırak, üzülme. Bu ateşin dumanı onun gözlerini kör edecek. Fakat sen çok dikkatli davranmalısın. Şimdi beni iyi dinle: Ağabeyinin etine asla ağzın değmesin. Kemiklerinin hepsini toplayıp bir gül ağacının dibine göm. Ona su döküp, kırk gece boyunca başında oturarak ebedilik duası oku. Diğerleriyle işin olmasın. Geresini merak etme sen.

Kız, hocasının sözlerine kulak verip, ağabeyinin kemiklerini toplamış, bir gül ağacının dibine gömmüş. (...)

İşte bu dehşet satırları kaleme alan yayın evinin sloganı da oldukça ilginç: "Farkındayız, sadece kitap değil, bir dünya veriyoruz". 

Yani ne yaptıklarının farkında olan insanlar. Küçük çocuklara korku, şiddet ve nefret söylemi geliştiren bu yayınevinin sorumluları ve kitabı yazan ve derleyen kişiler, nasıl olur da, ellerini kollarını sallayarak insanların arasında dolaşabilir? Onlar kadar, 8 yıldır, bu faaliyeti engellemeyen, görmezden gelen, ihmal eden kamu görevlileri de bu işten sorumludur. 

İnsanın tüyleri diken diken oluyor...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün