Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

CHP İzmir İl  Kongresi'nin ardından

15 Ocak 2018 Pazartesi 10:43 Güncelleme : 15 Ocak 2018 Pazartesi 10:43

CHP İzmir İl 
Kongresi'nin ardından

7 ocak pazar günü yapılan CHP İzmir il başkanlığı seçimlerinde kazanan, “statüko” oldu. Değişim beklentisi ise, yine bir başka bahara kaldı.

2 adaylı seçimde, Aziz Başkan, bu sefer kartları açık oynadı. Doğrudan sürece müdahil oldu. Milletvekillerini, belediye başkanlarını ve ilçe başkanlarını dinleyerek ama hiçbirini umursamayarak çıkardığı aday Deniz Yücel için, bizzat kendisi delegelerden imza toplattı. Genel merkezden genel başkan danışmanı getirtti. Aziz başkanın bizzat ilgilnerek imzalarını aldığı delegelerin tamamı sandıkta oy vermese de, desteklediği aday Deniz Yücel seçimlerin galibi oldu.

Hiçbir genel merkez yetkilisi çıkıp da, “sayın belediye başkanı, siz belediyeyi yönetin, örgütün işlerine karışmayın” demedi, diyemedi!

Neticede, 3-4 şubatta yapılacak ve Chp genel başkanının seçileceği Chp olağan kongresinde, İzmir örgütü adına söz sahibi olan taraf Aziz Kocaoğlu oldu. Seçilecek parti meclisinde ve sonrasında şekillenecek myk konusunda İzmir adına pazarlıkları Aziz Başkan yapacak. Bu sürecin doğal sonucu olarak, önümüzdeki yerel seçimlerde ve milletvekili seçimlerinde, Aziz başkanın önünde düğme işiklemeyen, eğilmeyen kimse meclis üyesi bile olamayacaktır. Parti içi demokrasi beklentisi olanlara şimdiden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Sürecin diğer tarafına bakacak olursak, bir önceki kongrede olduğu gibi, bayraklı ve konak ilçesi ağırlıklı olarak muhalefetin listesini belirledi. Sıkıntı da burada başladı. Listelere son şeklin  verildiği Hilton’daki o odada, 30 ilçenin de sesi ve temsilcisi olmalıydı. Örgütü temsil eden, delegelerin teveccühünü kazanmış bir kiste oluşturulamadı. Alaattin Yüksel’in 12 oy farkla kazandığı bir önceki kongrede aynı yanlışa düşülmüş, Bayraklı ve Konak’ın belirlediği listeye bir çok önemli isim girememişti.

Örgütte delege gücü olan, bulunduğu ilçede muhalefette olan bir çok isim Utku Gümrükçü’yle iletişim bile kuramadı. Gümrükçü’nün yaptığı ilçe ziyaretleri nezaket ziyareti düzeyinde kaldı. Konak ve Bayraklı dışından listeye yazılan birçok isim popülist ve delege desteği olmayan isimlerdi. Karşı listeden transfer edilerek son anda listeye eklenen kişiler ise, temsil ettiği delegeleri transfer etmek için etkin bir çaba göstermediler.

Velhasıl, Utku Gümrükçü, arkasına aldığı rüzgarı maalesef iyi değerlendiremedi. Açık ara alınacak bu seçimde muhalefet paramparça oldu ve umutlar bir başka bahara kaldı.

Not: 21 ocakta yapılacak Kadın Kolları İzmir İl başkanlığı için Chp’li kadınlar arasında heyecanlı bir mücadele devam ediyor. İlçe ilçe yapılan ziyaretler ve toplantılar sürerken, gelen son kulis bilgilerine göre Kadın Kolları İzmir İl Eski Başkanı Özgün Utku bir adım önde gözüküyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün