;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çevir kazı yanmasın!

13 Kasım 2017 Pazartesi 10:39 Güncelleme : 13 Kasım 2017 Pazartesi 10:39

Çevir kazı yanmasın!

Bugüne kadar gerek sistematik, gerekse münferit şekilde yürütülen, Cumhuriyetimizin kurucularına ilkelerine yönelik karalama kampanyaları, bir bir ortalığa dökülmeye başladı. Akp çevrelerinde başlayan "Atatürk Açılımı" tutar tutmaz mı bilemem ama, bu tür karalama kampanyalarının teşhir olması açısından faydalı görüyorum.

Trt çocuk kanalında yayınlanan İstanbul Muhafızları’’ isimli çizgi filmden bahsediyorum. Bu çizgi filmin 7. bölümünde 'Kötü adam' çocuklara "kötü" davranıyor, onları aşağılıyor. Çocukların ellerinin sıkıca bağlanması gerektiğini söylüyor. Çocukları bağlayacak olan kişi ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzalı kağıdı göstererek, “Peki bunu ne yapayım patron?” diye soruyor. Kötü adam da ‘Onu sıkı bağlamana gerek yok, nasıl olsa bir şey yapamaz” cevabını veriyor. Cevabı lütfen dikkatli okuyun, tekrar ediyorum; "onu sıkı bağlamana gerek yok, nasıl olsa bir şey yapamaz"!

Bu olay, bilinçli şekilde yapılmış bir kara propaganda değilse nedir? Bu apaçık Atatürk'e saldırıdır, Cumhuriyet düşmanlığıdır! 

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan, çocuklarımızın bilinç altına yerleştirilmeye çalışılan düşmanca fikirleri içeren çizgi filmi yayınlayan da TRT. Yani, her elektrik faturasının % 3,5'i kesilerek finanse edilen devlet televizyonumuz. 

Yapımcı şirketin konuyla ilgili açıklamaları da bu iddaaları desteklemektedir. Yapımcı şirketin internet sitesine konulan açıklama şu şekilde:  "2014 yılında yapımına başlanan ve 2016 Haziran ayında yayına giren "İstanbul Muhafızları" isimli çizgi dizi İstanbul'un tarihi değerlerini tanıtan ve bu değerlerin korunması gerektiğini çocuk gözüyle anlatan bir içeriğe sahiptir. Dizinin prodüksiyon süreci onlarca kişiden oluşan bir ekip tarafından yürütülmektedir. Bu ekibe sektör ihtiyaçları ve izleyici beğenileri göz önünde bulundurularak zaman zaman yurt dışından da dijital sanatçılar dahil edilmektedir. İlgili görsel yabancı uyruklu bir model artisti tarafından anlamı bilinmeyerek internet ortamından seçilmiştir. İlgili görsel ekranda bir saniyeden az bir süre kaldığı için fark edilememiştir. Sosyal medyada yapılan paylaşımların ardından ilgili yapım ve görsel tarafımızdan incelenip kamuoyu hassasiyeti de dikkate alınarak tüm platformlardan kaldırılmıştır. Ortak değerlerimize karşı bilinçli bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir."

Açıklamada bu çizgi filmin ajitatif bir yapım olduğu itiraf edilerek, İstanbul'un tarihi değerlerini çocuklara aşılama çalıştıklarını söylüyorlar. Yani amaç sadece çocukları eğlendirmek, börtü böcek doğa sevgisi sergilemek filan değil. Ama hernasılsa "yabancı dijital bir artist" çıkıp gelmiş, profesyonelce bu bölümü araya koyuvermiş. Çevir kazı yanmasın! Buna kim inanır?

Peki ben sormak istiyorum; sehven konulduğu söylenen Gazi Mustafa Kemal ibaresi yerine, "Recep Tayyip Erdoğan" yazılsaydı, Trt genel müdürü görevinin başında kalabilir miydi? 

Akp çevreleri, 10 Kasımda sergiledikleri Atatürk sevgisinde eğer samimilerse, bu olayın gereğini yapmalıdırlar. İlgili yapım şirketi yargıda hesap vermeli, Trt genel müdürü görevden alınmalıdır!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün