Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Bunun adı müstehcenlik mi?

8 Mayıs 2017 Pazartesi 09:21 Güncelleme : 8 Mayıs 2017 Pazartesi 09:21

Her geçen gün dumura uğradığımız haberlerle sarsılıyoruz. Nasıl bir toplum olduk, nereye gidiyoruz, şaşırmamak elde değil. Efendim, iki üniversite öğrencisi hem eğlenmek hem de sosyal deney yapmak için bir araya geliyorlar. Adnan Menderes Üniversitesi Bozdoğan Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören iki üniversite öğrencisi, kartona yazdıkları ’Dert dinlemek 1 TL, sarılmak 1 TL’ dövizleriyle Belediye Meydanı’nda oturmaya başlıyor. Dövizi okuyan bazı insanlar, parayla gençlere sarılıyor ve dertleşiyor. Etkinlik bundan ibaret. Bu etkinlik bütün dünyada farklı biçimlerde uygulanıyor. Sokak sanatları olarak adlandırılan ve anlık eylem olarak gerçekleştirilen bu tür etkinlikler ülkemizde de uzun süredir değişik şekilde hayat buluyor. Değişik versiyonları uygulanan bu etkinlikler, uluslararası platformda 'street art' olarak adlandırılıyor. 1985’lerde New York’ta kullanılmış olan bu terim, sokağı sanatsal yüzey olarak kabul ediyor. Birçok sanat alanından etkilenen, yerleştirme, geri dönüşüm, anlık eylemler gibi birçok türevi kapsayan, şehrin oluşturduğu platformu kullanarak ürünler veren anti-disipliner bir sanat akımıdır.

Dünyada Street Art olarak adlandırılan bu tür etkinlikler, terim olarak Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol, Richard Hambelton gibi sanatçılar tarafından kullanılmış. Çoğu sanatçı ve aktivistler, reklamın egemenliğine bir başkaldırı olarak medyalarını sokak olarak belirlemiş. Dünyanın önemli şehirlerinde Street Art etkinlikleri görmek mümkün. Paris, Berlin, Londra, Tokyo, Barselona ve daha birçok şehirde önemli sanatçılar çalışmalarını devam ettiriyor. Türkiye’de ise bu sanatsal akım özellikle İstanbul’da son beş yılda gelişti.

Peki bizim bu iki üniversiteli gencimizin başına ne geliyor dersiniz? Üniversite öğrencisi gençlerimizi, birileri polise şikayet ediyorlar. Meydana gelen polis, iki üniversiteli genç kızı ve 1 lira vererek derdini anlatan bir erkek genci ile birlikte emniyete götürüyorlar. İki üniversite öğrencisinin sosyal deney kapsamında böyle bir eylemde bulunduklarını ifade etmelerine rağmen haklarında, ’müstehcenlik’ten yasal işlem yapılıyor. Daha sonra gözaltına alınanların tümü serbest bırakılıyor. İki öğrenci hakkındaki evraklar, daha sonra savcılığa gönderiliyor.

Nerden nereye? İnsanın aklı almıyor bu muameleyi! Bir söz vardır ya; 'bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' diye, bu sözü söylemek istiyorum.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün