Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Basın özgürlüğü üzerine...

2 Ekim 2017 Pazartesi 11:15 Güncelleme : 2 Ekim 2017 Pazartesi 11:15

Ülke gündeminin en önemli meselelerinden birisi de basın özgürlüğü meselesidir. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün bu yıl yayınlamış olduğu bültende Türkiye, "gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler" kategorisinde yer almıştır. Son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydeden Türkiye, basın özgürlüğü konusunda resmen sınıfta kaldı. Türkiye, basın özgürlüğü konusunda, 198 ülke arasında 163. sırada yer almıştır. 

Sadece son 1 yıl içerisinde, 110 medya kuruluşu çıkarılan KHK’larla  kapatılmıştır. 160’a yakın gazeteci tutuklanmış, 715 gazetecinin sarı basın kartı iptal edilmiştirSınır Tanımayan Gazeteciler'in Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da Türkiye'de hapsedilmiştir. Kısacası, iktidar yanlısı olmayan her türlü yazılı, görsel ve işitsel basın yayın organı baskı altında tutulmuştur. Şu anda Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünden bahsetmek çok zor.

 

Kanımca artık iplerin biraz gevşetilmesi gerekiyor. Bu konuda bazı umut verici gelişmeler de yaşanıyor. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel'in serbest bırakılması önemli bir adım oldu.

Yine 26 Mayıs’ta tutuklanan Sözcü Gazetesi internet sorumlu haber müdürü Mediha Olgun, 120 günlük tutukluluğun ardından özgürlüğüne kavuştu. Bu adımlar, 1-2 isimle sınırlı kalmamalı. Burada önemli olan, "tutuklama" tedbirinin hukuki şartlarına uygun ve eşit şekilde uygulanmasıdır. 

 

Gezi olayları sırasında muhabir olarak görev yaparken biber gazı yediği için astım hastalığına yakalanan bir gazeteci var.  Gökmen Ulu'dan bahsediyorum. Bu hastalığına rağmen hala tutuklu olarak cezaevinde tutuluyor. Kuddisi Okkır vakasını hepimiz hatırlıyoruz. Bu konuda Türkiye AİHM'nce tazminata bile mahkum edildi. Gökmen Ulu da, en temel insan hakkı olan Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmesi adına tutuksuz yargılanmalıdır. Bu uzun tutukluluk hali, sadece bu tutuklu olan kişilerin hak kayıplarının ötesinde, bu kişinin eşini, çocuklarını ve ailesini de cezalandırılması anlamı da taşımaktadır. 

 

Gökmen Ulu'nun özgürlüğüne kavuşmasıyla ilgili bir çağrı da, İzmir ADD şubelerinden geldi. İzmir ADD şube başkanları eşgüdüm toplantısı sonuç bildirgesinde, Gökmen Ulu'nun bir an önce serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanmasıyla ilgili ifadeler yer aldı.

 

İş işten geçmeden; Mediha Olgun ve Kadri Gürsel'le oluşan olumlu hava, Gökmen Ulu'nun serbest bırakılmasıyla artarak devam etmelidir.


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün