Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Bağımlılık

29 Ocak 2018 Pazartesi 09:31 Güncelleme : 29 Ocak 2018 Pazartesi 09:31

Bağımlılık

 

İnsanlık tarihinin kanayan yarası olan sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, Türkiye’nin birinci bağımlılık sorunu olmaktan çıktı. İnternet bağımlılığı, bu üç temel sorunun tahtını şimdiden ele geçirmiş durumda.

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyada internet kullanıcıların % 37'si sosyal medya portallarını kullanırken; Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60’ı sosyal medya ağlarını aktif olarak kullanıyor. Her alanda olduğu gibi, bunun da gözünü çıkarmış durumdayız.

 

Dijital pazarlama ajansları, We Are Social ve Hootsuite tarafından yayımlanan ve 238 ülkeden toplanan verilerle hazırlanan rapora göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 60’ı internet kullanıyor.

 

Yine Türkiye’de bilişim cihazları kullanıcılarının yüzde 95’i cep telefonu sahibi. Bu telefonların yüzde 75’i ise  akıllı telefon. Zenginiz yani.

 

Bunu doğrulayan başka bir istatistik ise web trafiği bilgileri. Buna göre, bilgisayar üzerinden ziyaretler yüzde 36 iken, mobil trafik ise yüzde 61’e çıkmış durumda.

 

En çok kullanılan sosyal medya kanalı ise yüzde 57’lik oranla YouTube. Facebook küçük bir farkla  YouTube’ın gerisinde.  Diğer popüler sosyal medya kanalları ise Instagram ve Twitter.

 

Bu araştımanın en büyük bombası ise şöyle; Türkiye nüfusunun büyük bir kesimi her gün yaklaşık 7 saatini internette geçiriyor. Bu 7 saatin günde ortalama 3 saatinde  ise sosyal medya platformlarında takılıyorlar. Durum bu.

 

Bir zamanlar, televizyona “aptal kutusu” derken; onu arar hale geldik. En azından, televizyon izlemek için evde, ofiste veya kapalı bir yerde oturuyor olmak gerekir. Ama şimdilerde insanların ellerinden telefonlar hiç düşmüyor. Araç kullanırken bile canlı yayın yapanlara rastlıyoruz. Çocukların oyun bağımlılığı ise en büyük sorun.

 

Teknoloji ve bilişim gelişirken, sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu plansız büyüme, çarpık bir sosyal gelişime ve her alanda dejenerasyona sebep oluyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün