Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Amerikan Rüyası

6 Şubat 2017 Pazartesi 10:44 Güncelleme : 6 Şubat 2017 Pazartesi 10:44

ABD'nin tartışmalı Başkanı Trump'ın, 7 müslüman ülke vatandaşlarına yönelik uyguladığı kısıtlama kararına karşı, İran'dan bir zeytin dalı uzatıldı. Trump'ın uygulamış olduğu, dünyada büyük tepki çeken vize yasağına yönelik olarak, ABD yargısı yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye’nin de katılacağı, İran’ın Kirmanşah şehrinde 16-17 şubatta düzenlenecek Serbest Dünya Güreş Şampiyonası Oyunları'na ABD'li güreşçilerin katılabileceğini ve herhangi bir vize yasağının uygulanmayacağını açıkladı.

Dünya nereden nereye geliyor. 'Amerikan rüyası' diye bütün dünyada yıllarca propagandasının yapıldığı bir ülkenin düştüğü duruma bakın! Şimdilerde 'Amerikan Rüyası', kabusa dönmüş durumda. Bu muhteşem rüyanın ülkesi yasaklarıyla, din ve vicdan özgürlüğüne yapılan baskılarla, en temel insan hakkı olan seyahat özgürlüğüne olan kısıtlamalarla anılıyor.

Öte yandan şeriatla yönetilen, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, bilimin yerine dogmatik gelenek ve inanışların hakim sürdüğü bir ülkenin, dünayada ABD emperyalizmine karşı duran akımın öncüsü haline gelmesi de, oldukça şaşırtıcı.

60 yıldan fazla süren soğuk savaştan sonra, dünyadaki kutuplar da değişmiş oldu. Sınıf mücadelesinin yerini, inanç grupları arasındaki savaş ve mücadele almış gibi duruyor. 21. Yüzyılda yaşanan bu "geçici körlük" durumuyla, ABD ve Avrupa'daki güçlü hristiyan lobilerin etkisiyle, islam-a fobi yaratıldı. Özellikle 'Arap Baharı' projesiyle Ortadoğudaki mezhep şavaşları körüklendi.

Libya'da, Mısır'da, Suriye'de yaşananlar bu anlayışın bir sonucudur. Trump'ın dilinden düşürmediği, her fırsatta vurgu yaptığı 'Radikal İslamcı Terör' ifadesi bir dil sürçmesi değildir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün