Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ağlayan kız

14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:27 Güncelleme : 14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:27

Ağlayan kız

Çorum'da akşamları mezarlığa gelip ağlayan kız hikayesi, 3 haftadır ülke gündemine oturmuştu. Ekonomi ve siyasi haberleri, doğru dürüst veremeyen ana akım medyanın birinci gündem maddesi olan "ağlayan kız" vakası, şimdi de, üstün zekalı bürokratlarımız tarafından, Çorum'un cazibe merkezi haline gelmesi için değerlendirilecekmiş.
Çorum İl Kültür Turizm Müdürlüğü, bir açıklama yapmış efendim. Çorum İl Kültür Turizm Vekili, "Efsanelerin turizme katkısı var. Biz de ilimize tanıtımda kullanmak için bir efsane araştırırken bir anda bu konu gelişti" demiş. Gerçi Mezarlıktaki kız önceki gün bulunmuş olsa da, olayın sosyal medyanın gündeminde olması sebebiyle, İl Kültür Turizm Müdürlüğü de harekete geçmiş. Çorum'a turist çekip, ili kalkındırmak için böyle bir efsane uydurmanın yararlı olacağını düşünmüşler. 
Oysa Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış olan, Hititlerin başkenti Hattuşa Çorum'un Sungurlu ilçesinde yer almaktadır. 5 bin yıllık tarihe sahip olan Hattuşa'nın, Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin olduğu söylenmektedir. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan "Kadeş" Antlaşması metin tabletleri Boğazkale’de bulunmuştur. 
Çorum, Hitit uygarlığı gibi böylesine değerli ve önemli kültürel ve tarihi öneme sahipken; neden uyduruk, bilimsel ve tarihi değeri olmayan hikayelerle gündeme gelsin? Dünya çapında üne sahip tarihi bir dokunun önemini anlamayan bürokratlarla, ne Çorum'un, ne ülkemizin yol almasının mümkün olmadığı kanısındayım.
Not: Tüm annelerin bu anlamlı gününü kutluyorum. Onların hakkı ödenmez. 
 Bugün (pazartesi), Güzelbahçe Kültür ve Sanat Musiki Derneği TSM Korosu'nun dinletisi, dans gösterileri ve söyleşinin yer alacağı, Anneler Günü Etkinliği var. Güzelbahçe Belediyesi ve Güzelbahçe Kent konseyinin ortaklaşa düzenlediği, ilçedeki çeşitli stk'ların destek verdiği etkinlik, Güzelbahçe Düğün salonunda, saat 14.00-17.00 arasında.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün