Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

2 kere 2 her zaman 4 yapmaz

7 Mayıs 2018 Pazartesi 10:22 Güncelleme : 7 Mayıs 2018 Pazartesi 10:22

2 kere 2 her zaman 4 yapmaz


Siyaset sahnesindeki son gelişmelerden sonra, 24 Haziran denklemi giderek daha karmaşık hale geldi. Cumhur ittifakıyla yola çıkan MHP ve AK Parti’nin, geçmiş seçim sonuçları rakamlarının matematiksel sonucu olarak yüzde 60’a yakın bir güçle çıktığı yolculuk, cumhur ittifakı açısından bir bilinmeyene doğru evrildi.
Uyum yasaları ve ittifak konusunu yasalaştıranlar,  bu düzenlemelerin muhalefet için yaratacağı sinerjiyi hesaplayamamış gözüküyor. Seçim barajı sayesinde liberal sağın ve islamcı muhafazakar seçmenin oyları, bu sistem sayesinde Akp’nin hanesine yazılıyordu. İttifak düzenlemesinden sonra, bu iki seçmen kitlesinin oylarının çantada keklik olmadığı ortaya çıkmış oldu. 
Saadetin yüzde 3 kemik oyuyla birlikte, barajdan dolayı oyunun boşa gitmemesi için iktidar partisine giden 5-7 puanlık milli görüş kitlesinin yuvaya geri döneceği konuşuluyor. Çünkü oylarıyla artık meclise vekil gönderebilecekler. Attıkları her oyun mecliste bir karşılığı olacak.
Liberal sağ ve milliyetçi oyların merkezi haline gelen İyi Parti’nin yüzde 20’nin üzerinde oy alacağı dile getiriliyor. Akşener Mhp’nin başına geçseydi bu oranları rüyasında bile göremezdi. Ama bu yeni oluşumla İYİ Parti, 16 yıldır bir adres bulamayan AP, DP, ANAP, DYP kitlesi için bir sığınak haline geldi. MHP’de kazandıkları kongrenin mahkeme kararıyla iptal edilmesine tepki gösteren muhaliflerin yola çıkarak kurdukları bu hareket, AKP’yle ittifak yapan Bahçeli’ye neredeyse sadece bir tabela bıraktılar. yüzde 14 kemik oyu olan MHP’nin, muhaliflerin tasfiye edilmesi ve AKP ittifakıyla birlikte yüzde 3’lere kadar eridiği idda ediliyor.
CHP’nin İnce’yi aday göstermesi, CHP adayının 2. tura kalma umudunu artırdığı ve ilk defa yüksek bir adrenaline sebep olduğu görülüyor. Deneyimli siyasetçi İnce, hitabet gücü, sayısal düşünme zekasıyla Erdoğan’la başedebilecek bir siyasetçi modeli olarak kabul ediliyor. İnce, daha şimdiden 2. tura yönelik propaganda yürütüyor. 2. turun anahtar kitlesi olan kürtlere zeytin dalı uzatıyor. İnce’nin bu hamlesi, CHP tabanından ve milliyetçi kesimden tepki görmüş değil.
Siyasette iki kere ikinin her zaman dört etmeyeceğini görmüş olduk.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün