Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ekonomiye “can suyu”

3 Haziran 2020 Çarşamba 11:18 Güncelleme : 3 Haziran 2020 Çarşamba 11:18

Yüzyılın felaketi “Covid 19”dan büyük yara alan dünya ekonomisini yeniden canlandırmak için Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere “ucuz kredi” muslukları açıldı…
Koronavirüsün Türkiye'deki etkisi ise mart ayında başladı. Normalleşme sürecine girilen 1 Haziran tarihinden itibaren Türkiye’de de kamu bankaları; hem yerli üretime destek hem de iç pazarı canlandırmak için konut, taşıt, ihtiyaç ve tatil kredi paketlerini arka arkaya açıklamaya başladı.
Benim, “ucuz kredi dediğim; düşük faizli ve uzun vadeli” destekler ekonomiye “can suyu” olacaktır. Özellikle Türkiye’nin “lokomotif sektörleri” olan inşaat, otomotiv ve turizm desteklenmesini olumlu buluyorum…
Çünkü inşaat, otomotiv ve turizmi tek paket olarak düşünmüyorum. Bu sektörler, yan sanayileri ile birlikte hem işsizliğin önünü kesecek hem de ekonomiyi canlandıracaktır.
Kamu bankalar
ı bu konuda çok önemli bir görev üstlenmiştir.
Normalleşme sürecine girdiğimiz günlerde “kredi paketleri” iç talebi daha da artıracak ekonomiye olumlu katkıda bulunacaktır.
Ziraat, Vak
ıf ve Halkbankası; sıfır ve ikinci el konut kredilerinde azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade imkanı sunuyor. Aylık faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 0,64, ikinci el konutlarda yüzde 0,74 olacak.
Ancak, şunu unutmayalım; “kontrollü normalleşme dönemi” yaşarsak “ekonominin çarkları da normal dönmeye başlar…”
Yoksa; “ucuz kredi”yi kullan
ıp, geriye dönüşünü yani taksitlerini ödemesini iyi planlamazsak” kendimizi bir anda borç batağının içinde buluruz...

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün