;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Siyaset Kadrajı

25 Mart 2019 Pazartesi 01:13 Güncelleme : 25 Mart 2019 Pazartesi 01:13

Sandıkta geri sayım başladı 

31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere 7 gün kaladı. Geçtiğimiz haftanın ilk günü Cumhur İttifakı Adayı Mustafa Arslan, Millet İttifakı Adayı Erhan Kılıç ile seçim çalışmaları kapsamında Buca'da sahada karşılaşınca beraber çay içip sohbet ettiler. Haftanın ikinci gelişmesi ise aday Osman Başterzi’nin bacağından kurşunlanması oldu. Olayın nedeni iddiaya göre alacak-verecek meselesiydi. Üzücü bir diğer gelişme ise CHP’nin emektarı Yücel Özen’in vefatı oldu. Haftanın çarpıcı gelişmelerinde bir diğeri de İzmir’de 500 kişi AK Parti’den istifa ederek CHP’ye geçmişi olurken Cumhur İttifakı ortağı MHP İl Başkanı Veysel Şahin de 31 Mart gecesi seçimden galip gelmeleri durumunda Zeybekci ile beraber kendisinin de Konak Meydanı’nında zeybek oynayacağını söyledi.Rakip adaylardan örnek davranış

Buca Akıncılar Mahallesi'nde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Cumhur İttifakı Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan, Millet İttifakı Adayı Erhan Kılıç karşılaştı. Bir kahvede oturup sohbet eden iki aday, ilçede seçimin demokratik bir olgunlukla sürdürülmesine vurgu yaptı. Selamlaşıp karşılıklı olarak birbirlerine başarılar dileyen Mustafa Arslan ile Erhan Kılıç, daha sonra bir kahvede oturup çay içtiler. Sohbet sırasında Buca’da Mustafa Arslan’a ait seçim afişlerinin saldırıya uğraması olayı da gündeme geldi. 

Başterzi, silahlı saldırıya uğradı

İzmir’in Selçuk ilçesinde Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan Adayı Osman Başterzi, alacak davası nedeniyle uğradığı silahlı saldırının ardından, Konak ilçesinde bulunan özel bir hastanede ameliyata alındı. Hastane yatağından seslenen Başterzi, “Bir süre sizlerle beraber olamayacağım . Çok sevdiğim siz değerli hemşehrilerime, hastane yatağından sesleniyorum. Seçim öncesi bu menfur saldırıyı planlayanlar, beni korkutabileceklerini ve beni sizlerden ayırabileceklerini sanıyor ama yanılıyorlar… Bunun siyasi bir malzeme yapılmasını üzüntüyle izlemekteyim” dedi.

Yücel Özen yaşamını yitirdi

Tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi'nde, bir süredir mücadele ettiği hastalığa yenilen, evli ve 2 çocuk babası, CHP İzmir İl Eski Sekreteri, partinin sevilen ve emektar isimlerinden Yücel Özen geçtiğimiz hafta çarşamba, akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Özen için ikindi vakti Tire Mehmet Akif Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Kılınan cenaze namazının ardından Özen'in bir süre omuzlarda taşınan tabutu, cenaze aracına konuldu. Özen'in cenazesi Tire Asri Mezarlığı'na defnedildi.

AK Parti'denCHP'ye geçtiler

İzmir'de AK Parti’den istifa ederek CHP'ye geçme kararı veren 500 kişi için Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda tören düzenlendi. Törende bir konuşma yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Sizlerle daha kararlıyız. Bu seçim ülkemizin ve Cumhuriyetimizin geleceğini yönlendireceğimiz bir seçim. Bu olaya böyle bakıyoruz. Milleti kutuplaştıran, ayrıştıran, farklılıklarından dolayı insanlarımızı ötekileştiren siyaset anlayışına karşı sizlerle bir arada olmak, mücadelemize omuz vermeniz bizim için çok anlamlı ve değerli” dedi. 

“Ben de zeybek oynayacağım”

İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Millet İttifakı’na sert sözlerle yüklenirken iddialı açıklamalarda bulundu. Şahin, “Bu şehri babalarının malı, bizi de turist olarak görüyorlar. İzmir CHP’den bıktı, usandı artık. İddialı konuşuyorum. Kalelerini yıkacağız. 31 Mart akşamı ben de inşallah Zeybekci ile zeybek oynayacağım” dedi.

“Kırmızı hat kuracağız”

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, muhtarlarla bir araya geldi. Köyden mahalleye dönen yerlerin muhtarlarıyla ve köy muhtarlarıyla iki ayrı grup olarak toplanacaklarını söyleyen Soyer, “Köy muhtarlarıyla ve mahalle muhtarlarıyla ayrı gündemlerle buluşacağız. Çünkü sorunları da çözümleri de ayrı. Ayrıca bir kırmızı hat kuracağız, doğrudan doğruya muhtarlarımız saniye beklemeden Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşıp derdini anlatabilecek” dedi.

Sandal'dan Bayraklı'ya  Eskişehir modeli

CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı Serdar Sandal, Bornova ve Laka derelerini Eskişehir’deki Porsuk Çayı gibi yapacaklarını açıkladı. Bayraklı’nın bu iki deresini, etrafında birçok sosyal tesisin bulunduğu, içinde teknelerin dolaştığı bir cazibe merkezi haline dönüştüreceklerini kaydeden Sandal, “Dünyanın birçok yerinden kruvaziyer gemilerle gelen turistler, küçük teknelerle Smyrna Meydanı’na gelip, oradan 8 bin yıllık Smyrna Höyüğü'nü ve kuracağımız müzeyi ziyaret edecek, derelerimizin etrafındaki sosyal donatı alanlarında vakit geçirecek” dedi. 
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün