;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

SİYASET KADRAJI

18 Şubat 2019 Pazartesi 09:47 Güncelleme : 18 Şubat 2019 Pazartesi 09:47

Siyasette bu hafta kırgınlıklar ve parti değiştirme süreci olarak yorumlanabilir. CHP'den istifalar artarken AK Parti Bayraklı'da 2014 yerel seçimlerinde aday olan İsmail Sarı, CHP'ye geçti. Çarpıcı diğer bir gelişme ise CHP Karşıyka İlçe Örgütü'nden 7 üyesnin istifa etmesi. Gerkeçe, partinin öz evladı ve genci olarak meclis üyeliğine kabul edilmemelerini gerekçe gösterdiler. Manisa Turgutlu'da yeönetim görevden alınırken, parti için muhalefetin en pik noktası diyebiliriz. Ancak 19 Şubat 2019 tarihinde resmi adayların kesin listesi YSK'ya verildiğinde, sözkonusu kırgınlıkların da yerini uzalşamaya bıracakğı düşünülüyor.

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ismi açıklandıktan sonra hızla seçim çalışmalarına başlayan Tunç Soyer, A takımını oluşturmak için de kolları sıvadı. Soyer’in en yakın mesai arkadaşlığı için Ankara’dan çok sürpriz bir isim gündeme geldi. O ismin Ömer Tuncay Ceylan oldugu iddia edilidi.


PAZARTESİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan'daki toplu açılış töreninde"Belediyecilik AK Parti'nin işidir. belediyecilik şehre aşkla bağlı olmayı laf değil eser üretmeyi gerektirir. Biz milletimizin karşısına eserlerimizle çıkıyoruz. İzmir, körfez pislikten, kokudan geçilmiyor. Aynen benim aldığım İstanbul'un Haliç'i gibi. İnşallah İzmirli kardeşlerimiz Cumhur İttifakı'na verecekler ve Nihat kardeşimle İzmir'i pırıl pırıl yapacağız." dedi.

SALI 

AK Parti İzmir Büyükşehir Adayı Nihat Zeybekci, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi'nden Ertuğrul Özkök'e verdiği mülakatta “Ben İzmir şarabını uluslararası marka yapmak istiyorum. Bağcılığın gelişmesi için özel enstitüler kuracağız” sözleri tabanda şaşkınlık yarattı.

ÇARŞAMBA 

CHP-İYİ Parti ittifakının İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer’in beklenen İYİ Parti ziyaretinde bulundu. Soyer, “Türk siyasetinin buna çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ayrıştırılırken kutuplaştırılırken İzmir’de fonksiyonel ve canlı bir işbirliğinin kurulmasının Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum.." derken ev sahibi ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ise  “Salondaki heyecanın 31 Mart akşamı bitmesini istemeyen bir il başkanıyım. Bu ülke kaybettiklerini kazanana kadar mücadelemiz devam edecek..." iifadelerini kullandı. 

PERŞEMBE 

AK Parti'den CHP'ye geçiş
AK Parti’nin 2014 yerel seçimlerinde Bayraklı’dan belediye başkan adayı olarak gösterilen İsmail Sarı CHP’ye geçme kararı aldı. Sarı “Görüşmeleri yaptık. Hayırlısı olsun. Bizim amacımız hizmet, siyaseti biz hizmet aracı olarak görüyoruz. O parti ya da bu parti çok önemli değil. Biz Bayraklı halkına nasıl hizmet ederize bakıyoruz...." ifadelerini kullanmıştı.

CUMA

AK Parti’de 2 istifa
AK Parti Bornova Meclis üyesi Metin Akçay ve parti kurucularından Ramazan Dinçsever partilerinden istifa etti.
AK Parti Bornova İlçe Meclis üyesi iki isim istifa etti. AK Parti’nin mevcut Bornova meclis üyesi Metin Akçay, partisinden istifa etme kararı aldı. Akçay istifa ettiğini sosyal medya hesabından da duyurdu.
AK Parti Bornova’da istifa kararı alan bir diğer isim de Ramazan Dinçsever oldu. AK Parti’nin kurucu üyelerinden biri olan Dinçsever de partisinden istifa etti.

CUMARTESİ

CHP Karşıyaka İlçe Örgütü'nden 7 üye, belediye meclis üyesi aday adaylarının belirlenme yöntemine tepki göstererek, görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. İstifa eden yönetim kurulu üyelerinden biri olan Murat Atayoğlu, "31 Mart yerel seçimi için meclis üyesi aday adaylığı başvurumu gerçekleştirdim. Ancak bu süreçte meclis üyesi aday listesinde partinin öz gücü, kendi öz evladı olarak nitelendirilen gençliğin temsil edilmediğini görmekteyim. Gençlik yerine, parti ana kademe yöneticilerinin çocuklarına yer verilmiş olmasından dolayı, partideki yönetim kurulu üyeliğimden istifa ediyorum" diye konuştu. İlçede 7 kişinin istifasının CHP İzmir İl Gençlik Kolları'na iletilmesi halinde, Karşıyaka'da İlçe Gençlik Kolları yönetimi düşecek. Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün