Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Sanatla  siyaset (2) (Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz)

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:22 Güncelleme : 18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gerek  Başbakanlığı  ve gerekse Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde sanat ve sanatçının önemi, sanat ve sanatçının toplumdaki yeri ile  sanat ve sanatçılara sağlanacak destekler konusunda bir çok önemli açıklamalar yapmış olup, bu açıklamalardan yapılan alıntılar aşağıda yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde Beşiktaş Çalışma Ofisinde 20.02.2010 tarihli Sanatçılar Toplantısında yaptığı konuşmada; "…Sanatçılarımız, engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsınlar, elini taşın altına koysunlar. Bunu arzuluyor, bunu diliyoruz. Zira sizin türkü ve şarkılarınız, sağır duvarları aşacak güce sahiptir… Nitekim gönül pınarınızdan çağlayan nağmeler, esintiler, şarkı olarak, türkü olarak farklı farklı sanat normlarında en güzel şekilde tezahür ediyor. Bugün burada bulunan siz değerli sanatçılarımız, ürettiğiniz son derece kıymetli eserlerle zaten duygularınızı tarihe kayıt düşecek şekilde ortaya koydunuz, koymaya da devam ediyorsunuz…Sanatçı bir açıdan da başkalarının diyemediklerini, söyleyemediklerini, izah edemediklerini, tarif edemediklerini duygularıyla anlatabilen kişidir. Sanatçı, insanların kavrayışından çok gönlüne hitap eder. Sözünü de, bestesini de gönülden söyler. Onun içindir ki sanatçıyla ait olduğu toplum arasında görünmez bir gönül bağı vardır. Sanatçı, siyasetin ve sokağın günlük diliyle asla yetinmez…Onun için sanatçılarımızın bir adım öne çıkmasını istiyoruz. İşte onun için sanatçılarımız, engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsınlar. Ellerini taşın altına koysunlar… Sizin dudaklarınızdan ve kalplerinizden çıkan o sıcacık ezgiler, taşlaşmış yüreklere, duygusuz bedenlere, susuz kalmış çöllere nüfuz edebilecek kudrete sahiptir…” ifadeleriyle sanatın kitleler üzerindeki  etkinliğini ve sanatçıların bundan kaynaklanan toplumsal sorumluluklarını dile getirmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 03.12.2014 tarihli 2014 yılı Kültür ve Sanat Ödülleri konuşmasında ise;“…Toprağın üzerindeki ulu çınarları görmeye gözetmeye onları her zaman teşvik etmeye takdir etmeye devam edeceğiz.Biz biliyoruz ki kimse görmese de kimse takdir etmese de sanat sanattır, sanatçı da sanatçıdır.Biz görenlerden gösterenlerden takdir edilmelerini teşvik edilmelerini temin edenlerden olacağız… Az önce burada ifade ettiler orda kimse var mı diye sormuştu.Evet burada olduğumuzu ve inşallah hep yanınızda olacağımızı hatırlatmak istiyorum…” sözleriyle hükümet olarak  sanatçıyı  teşvik ve takdir edeceklerini belirtmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,aşağıda alıntısı yer alan  13.07.2015 Tarihli TÜMSİAD konuşmasında, “…Sanatçılarımız ve sporcularımız milletimizin önemli bir parçasıdır. Sanatın ve sporun toplum üzerindeki etkisi ortada iken onları ihmal etmemiz, onlardan uzak durmamız, onları yok saymamız mümkün değildir.Biz sonuna kadar sanatçılarımızın ve sporcularımızın yanında yer alacağız... şeklindeki açıklamasıyla sonuna kadar sanatçıların yanında yer alacaklarını vaat etmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19.06.2016 Tarihli Sanatçılar ve Sporcular İftar Yemeği konuşmasında.

“…Değerli kardeşlerim teknolojideki gelişmeler sayesinde medyanın artık her bireyin cebine kadar girdiği bir dünyada sanat ve spor giderek büyük ehemmiyet kazanıyor.Sanatçılar ve sporcular bir ülkenin bir milletin en önemli softpower değerleridir…”açıklamasına yer vererek sanatçıların bir milletin en önemli yumuşak güçlerinden biri olduğunu ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28.12.2016 Tarihli Kültür ve Sanat Ödülleri konuşmasında da;

“…Kültür sanat ve ilim insanlarımızın ülkemize katkıları güvenlikten ekonomiye sağlıktan spora kadar diğer alanlardaki hizmetlerden daha az daha aşağı görülemez. Esasen kültür sanat alanında gelişemeyen bir ülkenin gerçek manada bağımsız olabilmesi en azından bağımsızlığını sürdürebilmesi mümkün değildir. Ülke olarak maalesef bu gerçeği yeteri kadar idrak edemediğimizi kabul etmek mecburiyetindeyiz… Sadece iki alanda arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamamış olmaktan dolayı fevkalade üzgünüm.Bunlardan biri eğitimdir diğeri kültür sanattır.Önümüzdeki dönemi bu iki alanı önceliklerimizin en başına çıkarmak mecburiyetinde olduğumuza inanıyorum. Eğitimle kalıcı hale getirilmemiş kültür sanatla tahkim edilmemiş bir kalkınmanın bizi götüreceği yer zevksizliktir, sevgisizliktir, karanlıktır...” şeklindeki ifadelerle kültür ve sanat alanında gelişmeyen bir milletin bağımsız kalamayacağını öne çıkarmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aşağıda alıntıları yer alan 12.06.2017 Tarihli Sanatçılar ve

Sporcular İftar Yemeği konuşmasında; “…Tabii ki bizim için önemli olan şu, sporcu hepsinden öte sanatçı sanatkar bu ülkenin birliği beraberliği için en önemli bizim dinamik unsurlarımızdır ve dikkat edersiniz idealleşeme de ideal insan tiplerimiz hep buralardan seçilir.Siyasetçinden sanatçıdan sporcudan bakarsınız gençlik kendine idoller oluşturur…” vurgulamasıyla sanatçıların ülkenin birliği ve beraberliğini sağlayan en önemli dinamik unsur olduğuna işaret etmiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün