;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Sanatçılar ve Anayasa maddesi

19 Nisan 2018 Perşembe 10:44 Güncelleme : 19 Nisan 2018 Perşembe 10:44

Sanatçılar ve Anayasa maddesi

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, diğer yöneticilerimiz çeşitli vesilelerle sanat ve sanatçının önemi ile sanat ve sanatçıya yapılması gereken destekler konusunda açıklama yapmaktadırlar. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13.07.2015 tarihli TÜMSİAD konuşmasındaki '...sanatçılarımız ve sporcularımız milletimizin önemli bir parçasıdır.Sanatın ve sporun toplum üzerindeki etkisi ortada iken onları ihmal etmemiz, onlardan uzak durmamız,onları yok saymamız mümkün değildir. Biz sonuna kadar sanatçılarımızın ve sporcularımızın yanında yeralacağız...' şeklindeki ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 04.04.2017 tarihli Dolmabahçe konuşmasındaki “...Hükümet olarak her zaman sanat ve sanatçının yanında olacağımızı bir kez daha bu vesileyle ifade etmek isterim...’’şeklindeki açıklamalarının yanı sıra, ekte metinleri sunulmuş olan diğer açıklamalar, sanatçılarımızın sorunlarının çözümü konusundaki beklentilerini artırmıştır.
Ancak bu açıklamalara ve güzel sözlere rağmen,geçen zaman içerisinde sanatçılarımızın çalışma ve sosyal güvenlik yasalarından kaynaklanan sorunlarının çözümü konusunda olumlu bir gelişme yaşanmamıştır. Özellikle, sosyal güvencesizlik nedeniyle çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan ileri yaştaki sanatçıların bir an önce sosyal güvenlik ve emeklilik hakkına kavuşturulması için, öncelikle sanatçılara borçlanma hakkı verilmesi müzik,sinema ve tiyatro sanatçıları açısından yaşamsal önem taşımaktadır.
Bu doğrultuda 64.Hükümet tarafından hazırlanan Kültür Paketi kapsamında ,özel sektörde çalışan sanatçılara kayıt dışı çalışma sürelerini borçlanma hakkı verilmesi öngörülmüş ve bu husus, 2016 yılının Nisan ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamu oyuna açıklanmışsa da aradan geçen iki yıllık süreye rağmen bu konuda da henüz bir gelişme sağlanmamıştır.
UNESCO’nun Ülkemizin de taraf olduğu 27 Ekim 1980 tarihli oturumunda kabul edilen “Sanatçının Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı” ile Anayasanın Sanatın ve Sanatçının Korunması başlıklı 64.maddesinin amir hükümleri gereğince, Sendikamızca sanatçıların çalışma ve sosyal güvenlik yasalarından kaynaklanan sorunlarının çözüme kavuşturulması ve kayıt dışı çalışmaları için sanatçılara borçlanma hakkı tanınması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na başvuruda bulunulmuştur. Bu başvurumuz. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sayın Bekir Bozdağ‘a ve milletvekillerine de gönderilmiştir. Ülkemiz sanatçılarının .Sendikamız üyelerinin ve onların meslek kuruluşu olan Sendikamızın öncelikle borçlanma hakkı olmak üzere sanatçılarımızın temel sorularının bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklediğimizi özellikle belirtmek istiyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün