Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ne için sanat

8 Ağustos 2018 Çarşamba 09:52 Güncelleme : 8 Ağustos 2018 Çarşamba 09:52

 

Çözümsüz kalan  soru.

Sanat sanat için midir? Sanat toplum için midir ?

Sizin cevabınız nedir bilemem ama,

Türkiye’de  sanat belirsizlik ve sürünmek içindir…

İmar Barışı (!)

İstanbul Sütlüce'de  4 katlı bir bina yanında yapılan otel inşaatının temel kazısı sırasında sonra çöktü. Çökerken un gibi dağılan binanın ruhsatsız, iskansız, kaçak ve temelsiz olduğu açıklandı. Bina çökmeden önce boşaltıldığı için can kaybı oluşmadı.

Bina sahiplerinin imar barışı için başvurdukları açıklandı.

Bu olay, imar barışı adıyla süslenen imar aflarının  sonuçlarının nelere mal olabileceğinin somut bir örneğini oluşturmuştur.

Çıkarılan imar affı kanunları daima bir sonraki afların temelini oluşturmaktadır.

Zira kaçak yapı sahipleri biliyorlar ki, gelecekte seçimler yaklaşınca, hazine boşalınca  yeni bir af kanunu (imar barışı) çıkacak ve kaçak yapıları yasal hale gelecektir.

Olası  İstanbul Depremi göz önüne alındığında, şansımız varmış ki bina depremden önce  çöktü de can kaybı oluşmadı.

İstanbul’da bunun gibi plansız, temelsiz, betonsuz, demirsiz binlerce kaçak  bina olduğu göz önüne alındığında, olası depremde İstanbul’u bekleyen tehlikenin büyüklüğü tahmin edilebilir.

Özetle, barış adıyla süsense de imar afları kentsel cinayettir. Sonuçları da  ülkemize her yönden pahalıya mal olmuştur ve bu kafayla olmaya da devam edecektir.

HASTA MI MARABA MI?                                               

Sağlık personeline yönelik şiddeti nefretle kınıyor ve şiddet eylemini gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını diliyorum.

Hizmetin önem ve sorumluluğu dikkate alındığında, başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık personeline olanaklar ölçüsünde yüksek ücret ödenmesi ve sosyal haklarının geliştirilmesi devletin öncelikleri arasında yer almalıdır.

Ancak  hastaların maraba değil insan olduğu ve onların kişilik ve hasta haklarına da saygılı davranılması gerektiği unutulmamalıdır.                                                    

KADAVRA

Kadavra  sevimli  bir kelime değil.

Tıp fakültelerimiz kadavra bulmakta zorlanıyor ve yurt dışından kadavra ithal ediliyormuş. Hatta zorunluluklar nedeniyle süresi dolan ve çürümeye yüz tutmuş kadavralar dahi kullanılabiliyormuş

Bu vesileyle uzun zamandır cevabını merak ettiğim bir soruyu burada gündeme getirmek istedim. Doktorlar arasında kadavra bağışında bulunanlar var mıdır acaba ?                                                

TATİLLE BAŞLAYAN İŞLER

Dünyada bizimkinden başka açılır açılmaz tatile giren parlamento var mıdır ? Ya da tatille başlayan herhangi bir iş. Cevabını gerçekten merak ediyorum.                                                   

BENİM MALIM

Son yıllarda  bir moda oluştu. Benim bakanım, benim valim ya da benim il başkanım. Bu makamlar kendilerine babadan kalma tapulu mal sanki. Bakanımız, valimiz ,il başkanımız olsa ne kaybedilir ?                                                

ADANIN ATLARI

Adalar için getirilen 200 atın aç ve susuz açık arazide bekletildiği haber konusu olunca, tv spikeri soruyor, ne olacak bunların sonları ? Çözüm bulunmazsa ,bir süre sonra  masalarımızda et olarak göreceğiz  onları.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün