Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İmar barışı gelirleri

29 Ağustos 2018 Çarşamba 09:40 Güncelleme : 29 Ağustos 2018 Çarşamba 09:40

Temmuz ayı ortası itibarıyla İmar Barışı (!) için başvuranların sayısı 2 milyona 279 bine ulaşmış ve  yaklaşık 500 milyon lira gelir elde edilmiş.

Oysa imar barışından  40-50 milyar lira gelir bekleniyormuş. Ancak kaçak yapı sahipleri ödenmesi gereken ücretleri yüksek buldukları için imar barışı için istekli olmuyorlarmış.

İlgili bakan bundan sonra kesinlikle imar affı çıkmayacağını açıklıyor  ve 31 Aralık 2018 tarihinden önce af için başvurulması gerektiğini önemle hatırlatıyor. Televizyonlarda imar affının reklamı yapılıyor.

Bakanın açıklamalarından imar barışından beklenen geliri elde edemedik başvurmazsanız konutlarınız yıkılabilir anlamı çıkarılabilirse de ,kaçak yapı sahiplerinin bu açıklamalardan etkilendiklerini ve   endişeye kapıldıklarını düşünmüyorum.

Zira hazine zaten boş, Mart 2019’da yerel seçimler var. Bu nedenle onlar da başvuru süresinin uzatılmasının ve  ödenecek ücretlerin düşürülmesi beklentisindeler.

Zaten ülkemizde sık sık çıkarılan sigorta, vergi, imar affı gibi afların tekrarlanacağını yaşayarak öğrendiler ve barış olarak adlandırılan imar affının da son barış olmayacağına eminler.

Yanılacaklarını  sanmıyorum zira  hazine boşaldıkça, seçimler yaklaştıkça af çıkarılması adeta  gelenek haline dönüşmüştür ülkemizde.

 

ŞEHİRLER BETON OLDU

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açıklamalarında “İstanbul’a ihanet ettik” diyor ,“şehirler beton doldu” diyor , “ dikey değil yatay yapılanmadan yana olduğunu” ekliyor ve devam ederek, “zaten geleneksel mimarimizin dikey değil yatay yapılaşma olduğunu” hatırlattıktan sonra “gökdelenlerin ruhsuzluğunu” vurguluyor.

Bu betonlaşmaya amacından sapıp yozlaşarak rant savaşına dönüşen Kentsel Dönüşümün gökdelenleşen beton yığını yapılarının katkısı da inkar edilemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayder ve Uzungöl’le ilgili açıklamasında da  Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tabii ve beşeri güzelliklerinin mutlaka korunması gerektiğini  ve devamla  "Şu anki Ayder bizim temsilimiz olamaz. Allah'ın bize verdiği Ayder bambaşka. Biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik. Ayder'i bu yapılanmayla değil kentsel dönüşüm ve değişimle inşallah hakikaten şanına yakışır bir hale getireceğiz; Aynı değişim ve dönüşümü Uzungöl'de de yapmamız lazım" dedi.

Ne acıdır ki, şayet sayın Cumhurbaşkanı 16 yıl önce bugünkü görüşlerini taşısaydı, İstanbul’a ihanet etmemiş olacak ve başta İstanbul ,Ankara olmak üzere kentlerimiz dikey beton,çelik ve cam yığını  gökdelenlerle dolmayacak, ”tabii ve beşeri” güzelliklerimiz yok edilmemiş olacaktı.

Bu arada Trabzon Uzungöl’ deki 860 kaçak yapı sahibinin imar barışı için başvuru yaptıkları açıklandı.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün