;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İMAM CEMAAT MİSALİ

5 Eylül 2018 Çarşamba 10:40 Güncelleme : 5 Eylül 2018 Çarşamba 10:40

Galatasaray Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş, sosyal medyaya düşen küfürlü görüntülerinin ardından (PFDK) Futbol Federasyon Profesyonel Disiplin Kuruluna sevk edilmiş.

Spor medyası son günlerde ağırlıklı olarak bu konuya yer verdi .

Küfür yaşamın hiçbir yerinde kabul edilebilir bir fiil değildir hele hele spor alında hiç olmaması  gerekir.

Büyük önder Atatürk “ben sporcunun zeki. çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözüyle sporda ahlakın ne denli önemli olduğunu vurgulamak istemiştir.

Tesadüfe bakın ki, Anıtkabir Kampüsünde Türkiye Cumhuriyetinin iki bakanı kameraların önünde birbirini omuzluyor. Sonra biri diğerine müstehzi  bir bakış atıyor. Aynı hükümette görev yapan iki bakanın birbirini omuzlayabildiği  günümüz Türkiye’sinde, spor alanlarında uzun yıllardır duyduğumuz küfürlerin bir kısım taraftarca kabul görmesi fazla yadırganmıyor zaten.

Anlayacağınız imam cemaat misali.

YERLİ MALI YURDUN MALI

Son dönemde Türkiye Amerika ilişkilerinin gerginleşmesi ve Amerikan ambargoları üzerine  bazı basın organlarında Türk Malı Kullanalım Kampanyası başlatıldı.

İyi de günlük hayatımızda en sık kullandığımız tarım ve sanayi ürünlerinin büyük bir çoğunluğu ithal malı.

Eskiden Yerli Malı Haftası kutlardık.

Sloganı “Yerli Malı Yurdun Malı Her Türk Onu Kullanmalı” idi.

Son gelişmeler karşısında, toplum olarak bu sözün önemini ve  dışa bağımlılığın ağır sonuçlarını anlamaya  başladığımızı umuyorum.

Zaten küreselleşen dünyada önce  sermaye küreselleşti ve çok uluslu şirketler oluştu. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

İç içe geçmiş mevcut  yapı içerisinde  hangi ürün ve şirketin  Türk Malı olduğunu belirlemek olanaksız olmasa bile çok zorlaştı.

Özelleşme politikaları  yoluyla  neredeyse tüm kamu kuruluşları çoğunlukla yabancılara satılarak özelleştirildi.

Bir kaç istisna dışında bankaların çoğunluk hissesi de artık yabancıların elinde.

En temel tarım ve gıda, ürünlerimiz de artık genellikle ithalata dayalı…

Geçmişte  Ülkemizin dünyada kendini besleyebilen yedi ülkeden biri olduğu söylenirdi .Şimdi halkımızın büyük çoğunluğunun en temel  besin kaynağı olan buğday bile ithal ediliyor. Bu durumda Türkiye artık ithalatla beslenebilen ilk yedi ülke içinde yer alır sanırım.

Rakı tiryakilerinin sosyal medyada sürekli paylaştıkları milli içkimiz  rakı bile artık Türk Malı değil. Önce bir Türk Şirketine satıldı, onlardan Amerikalı şirket aldı ,onlar da İngiliz şirketine sattılar …

Tamam yerli malı kullanalım da hangisi yerli?

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün