Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

KATAR DOSYASI 2

24 Nisan 2019 Çarşamba 07:00 Güncelleme : 24 Nisan 2019 Çarşamba 07:00

Yazımın önceki bölümünde Katar’da iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına bazı dost tavsiyelerde bulunmuştum. Bu ikinci bölümde buraya çalışmak amacıyla gelecek dostlarıma tavsiyeler yer alacak; arkadaşım Erdoğan Çetinörsün gerçek araştırmalarıdır. 

Buraya geldiğinizde pasaportunuza vurulan damga 3 aylık vizeyi ifade eder. Üç ay bitiminde ya 500 riyal ödeyerek, ya da çıkış-giriş yaparak 3 ay daha kazanırsınız. Ancak şunu unutmayın. Bu verilen 6 aylık süre bir işte çalışabilmeniz için değildir. Yani elinizdeki turistik giriş damgası sizin burada çalışmanız için yeterli değil. Bu damgayla bir iş yerinde veya müstakil olarak iş yaparken bulunursanız doğrudan deport olursunuz. Yani sınır dışı. Bir Türk vatandaşı için en onur kırıcı durumlardan biri budur. Türklerin burada büyük ayrıcalığı vardır. Hatta diyebilirim ki, yerli Katarlılardan sonra Türkler gelir. Ancak bunu suistimal etmemek gerekir. 

1) İş bulma olasılığınız nedir? Buradaki nüfusun neredeyse %80 ini, Hintliler, Pakistanlılar, Endonezyalılar, Filipinliler oluşturur. Bu büyük nüfus Türkiye’den gelmeyi düşünen her usta, kalfa, çırak veya düz işçinin yapacağı işi dörtte bir maaşa razı olarak yapar, bitirirler. Türkler daha iyi iş yaparlar mı? Tabi ki. Ancak maalesef birkaç Türk’ün bir araya geldiği yerde anlaşmazlıklar da oluyor. Gürültülü konuşmalar, paylaşamamak, kıskançlıklar oluyor. Bu da çevre tarafından dikkatle izlenip raporlanıyor. Böyle polemiklere girmiş elemanlardan iş de beklenmiyor. O kişi kısa süre içinde ailesini, memleketinin yeşilliklerini ve soğuk sularını özlemeye başlıyor.

2) Burada tutunabilmeniz için olmazsa olmaz üç şart var. Birincisi gerçek anlamda derdinizi anlatacak kadar İngilizce, ikincisi önceden yurt dışı tecrübesi ve psikolojik dayanma gücü, üçüncüsü de dedikodu yapmadan durabilmek. Yani, en yakın arkadaşınıza dahi, kaç para aldığını sormayacaksınız, siz de o soruya cevap vermeyeceksiniz. Kısacası, moral bozucu, fitne ve huzursuzluk çıkarabilecek her konudan uzak duracaksınız. Eğer karakteriniz bunlara yatkın ise yalnız kalırsınız. Yalnız kalınca da dönmenin yolunu ararsınız hem de bir aya kalmadan. 

3) Burada tutunabilmenizin en gerekli yollarından biri ustalığınızdır. Konunuz her neyse, o konuda kolaylaştırıcı teknikler ve malzeme bilgisi, fiyat veya malzeme hesabı yapamıyorsanız yerinizden, evinizden ayrılmayın. Katar rüyaları görmeyin. 

4) Katar’da beğenmedim, ben başka işe geçeceğim demek yoktur. Bir yerde işe başlamışsanız sadece orada çalışır, başka yere atlayamazsınız. Bu amaca sahipseniz istifa edersiniz, Katar’ın dışına çıkar, turist olarak tekrar girmeyi denersiniz ancak ayrıldığınız firma sizi kara listeye aldırdı ise onu da yapamazsınız. Yani sebat, kanaat, tahammül. Bunlar yoksa siz Katar’da yoksunuz.

5) Katar’da kavga edemezsiniz. Bu doğrudan deport vesilesidir. Bir kadına direkt olarak bakamazsınız. Bir kadınla bırakın kavgayı, tartışamazsınız çünkü kadınlar her zaman haklıdır. Bir kadın patronunuz varsa kesinlikle iyi geçinmelisiniz. Aksi halde kendinizi dışarıda bulursunuz. Bir yerli kadınla evlenmek gibi lüksleri aklınıza getirmeyin. Burası İsveç değil. Küfürlü konuşamazsınız çünkü lisanımızdaki Arapça kelimeler sebebiyle sözleriniz anlaşılır. Cumhurbaşkanımıza hakaret ettiğiniz bir şikayet vesilesiyle anlaşılırsa yine deport olursunuz ama bu defa ülkemiz sizi kabul eder mi bilmem. Ulu orta resim çekemezsiniz. Bir yerin resmini çekmeden önce mutlaka izin almalısınız. Aksi halde Polisle muhatap olursunuz. Pasaportsuz gezemezsiniz. Bağırsakları bozmamak için Hint lokantalarında yemek yiyemezsiniz. Tabi tercih sizin. Türk lokantasına gidin, kendiniz yapın veya Hint yemeği yiyin.

6) Buraya geldiğiniz zaman Memleketimizin cennet gibi olduğunu, insani ilişkilerde çok fazla toleranslı olduğunu anlar, her fırsatta bunu dile getirir durursunuz. Bunları kafanıza fazlaca takmaya başladığınızda ise ya kendiniz dönersiniz ya da kendinizi deport ettirmenin yolunu ararsınız.

7) Buraya kışlık kıyafet getirmenize gerek yoktur. Ben kışın bile bir tişört veya gömlekle duruyorum. Denize girmeniz mümkündür ancak bunun için şehir dışına çıkmalısınız. Oralarda da mangal yakamazsınız. Türklerin en büyük eğlencesi balık tutmaktır. Burada iyi balık var. Yakalaması zevk veriyor ancak inanın, bizim çiftlik çipurası bile buradaki en pahalı balıktan daha lezzetli. Domatesi güzel buranın. Salatalık da öyle. Çünkü özel küçük çiftliklerde hormonsuz yetişiyor. Ancak fiyatlar korkunç. Domatesi 4 riyale de alırsınız, 30 riyale de. Bizim ekmeğimiz burada yok. Lavaş satılıyor sadece ve bir paketi 1 riyal. Yani 1,5 lira. Sigara konusu bir felaket. Türkiye’den gelenler sarma sigara getirirlerse ne ala. Yoksa en ucuz sigara 10 riyal. Bu da 15 lira demek. Su bizdeki gibi. Fiyat hemen hemen aynı.

8) Otellere gelince. Buraya ilk gelenler 150 riyallik otellere gidiyorlar. Üç gün sonra bütçeler sarsılmaya başladığında hostel arıyorlar. Problem o zaman başlıyor. Bir odada hayatın boyunca tekrar karşılaşmayacağın 4 kişi. Hepsinin yellenmesi ayrı, ayak kokusu ayrı. Biri klima ister, diğeri ısıtıcı. Yemek yapamazsın, 15 kişiye bir WC ile duş düşer. Böyle bir yere 50 ila 80 riyal ödersin.

9) Ulaşım Uber ile yapılır. Telefonuna Uber programını indirip ararsın. Neredeysen seni bulurlar, dilediğin yere götürürler. Ortalama bir seyahat için 20 riyal ödersin. Yani 30 lira. Telefon ise bir felaket bu ülkede. Bizde toplam paket verirler, içinde konuşma da vardır, internette. Ancak burada bunları ayrı ayrı alırsın. Hem de aylık değil. 2 haftalık, Türkiye’nin 4 misli fiyatıyla. Ayrıca 30 riyallik konuşma paketi aldığında ertesi gün yok olduğunu görürsün. Her vesileyle kırpılmıştır. Görüşmeleri genellikle sosyal medya üzerinden yaparsın. Bu konuda tek şans, kaldığın yerdeki açık Wifi hattıdır.

Değerli okurlarımız, Katar’daki durum şimdilik böyle. Ben size, buraya atlamadan önce bin defa düşünmenizi öneriyorum. Sağlam bağlantıyı daha Türkiye’deyken kurmadan yola çıkarsanız para ve zaman kaybeder, kısa süre sonra eli boş geri dönebilirsiniz.


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün