Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İEF yönünü Uzakdoğu’ya döndü

6 Eylül 2019 Cuma 10:59 Güncelleme : 6 Eylül 2019 Cuma 10:59

Dünya genelinde sermaye yönünü batıdan doğuya dönmüş durumda. Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore dünya ekonomisinden aldıkları payı her geçen gün arttırırken, diğer Uzakdoğu ülkelerinin ekonomilerinde de sürekli bir gelişim yaşanıyor.
Dünya nüfusunun yüzde 45’ine ev sahipliği yapan bu coğrafyadaki Çin Halk Cumhuriyeti’nin İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Partner Ülke olması, Hindistan’ın ise Odak Ülke olarak yer alması İzmir ve Türk iş insanları için bu iki ülke ile ticari bağlantıların kurulması açısından hayati öneme sahip. Dünya genelindeki bu değişimi takip edip, doğru okuyan ve ona göre adımlar atan İZFAŞ Fuarcılık A.Ş.’ye Egeli ihracatçılar adına tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Ege İhracatçı Birlikleri olarak son yıllarda Uzakdoğu pazarındaki konumumuzu güçlendirmek için tüm ihracatçı sektörlerimizle bu coğrafyaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. 
Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen ve son yıllarda sektöründe dünyanın en büyüğü haline gelen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na uzun yıllardır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz üstleniyor. Xiamen Fuarı’nın kazanımları sayesinde Çin, doğal taş ihracatımızda lider ülke konumunda yer alıyor.
Japonya’da düzenlenen ve Uzakdoğu ülkelerinin en büyük gıda fuarı olan FOODEX Fuarı’na 22 yıldır Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştiriyoruz.
Türk gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarındaki Pazar payını arttırmak için yürüttüğümüz Turquality Projemiz 2016 yılında Japonya’da start aldı. 2017 yılında projemize Güney Kore eklendi. Projemizin Çin Halk Cumhuriyeti ile devamı için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Turquality Projemiz ile Japonya ve Güney Kore’de Türk gıda ürünlerinden, Uzakdoğu insanının damak tadına göre menüler hazırladığımız tadım etkinleri, Japonya ve Güney Kore’de sosyal medyada Türk gıda ürünlerinin tanıtımları, Japonya ve Kore dillerinde web siteleri ve bir çok tanıtım etkinliği gerçekleştirdik. 
Bu tanıtım etkinlikleri sonucunda Türkiye’den Japonya ve Güney Kore’ye gıda ürünleri ihracatında büyük artışlar sağladık. 
Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2019 yılını Çin Yılı ilan etmişken, bu yılki İEF’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin “Partner Ülke” olması İzmir’in elindeki kaynakların doğru kullanılması adına çok isabetli oldu. 
Türkiye – Çin arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi olmakla birlikte, Çin en fazla dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelerin başında geliyor. Çin ile ticareti sadece almak şeklinde değil, Çin’e satış yapmak şeklinde de programlamamız gerekiyor. 
Bu yılki İEF’de Çin’in Partner Ülke olmasının Türkiye’den Çin’e ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. İEF kapsamında Çin’den gelecek Alım Heyetleri ile Türk iş insanları arasında verimli ikili görüşmelerin ihracat bağlantılarına dönüşmesi en büyük beklentimiz. 

Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2019 yılını Çin Yılı olarak belirledikten sonra Birliklerimiz bünyesinde Çin takımı kurduk. 
İhracatçılarımızın Çin pazarını yakından tanımaları amacıyla Çin pazarında uzman isimlerin katılımlarıyla Çin Pazarına Giriş Seminerleri düzenledik. Bu seminerlerimize Çin’de görev yapmış ve yurda dönmüş Ticaret Müşavirlerimiz gelerek ihracatçılarımızı bilgilendirdiler. 
Ayrıca, Çin pazarını çok iyi bilen Çinli uzmanlar bu toplantılarda deneyimlerini üyelerimizle paylaştılar.
Çin’de yapacağımız tanıtım etkinliklerinde kullanmak için bu ülkenin en yoğun olarak kullanılan sosyal medya platformu olan Wechat’te Ege İhracatçı Birlikleri’nin hesabını açtık, 
Çin’de Ege İhracatçı Birlikleri’nin bir ofisini nasıl açarız, bu konuda çalışıyoruz. 
Şanghay’da düzenlenecek olan Çin İthalat Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri olarak katılacağız.  
İzmir Enternasyonel Fuarı’nda bu yıl Çin’in Partner ülke olmasından dolayı özel nitelikli alım heyeti, iş forumunda Birliklerimizin başkanlarını katılacağı bir oturum organize edeceğiz. 
13-14 Kasım 2019 tarihlerinde İzmir’de bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Ege Ekonomik Forum’da en önemli oturumlardan birisi de “Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nde İzmir Nasıl Konumlanacak” başlığı olacak. 
Bu oturumda Türkiye – Çin arasındaki ticaretin artması için görüşler masaya yatırılacak.
Ege İhracatçı Birlikleri adına tüm çalışmalarımızı, üretim yapan her firmamızın üretiminin en az yüzde 50’sini ihraç etmesi hedefine oturttuk. Bu hedefe ulaşmak için fuarlar firmalarımıza yeni fırsatlar sunuyor. Tüm firmalarımızı fuarlara katılmaya, ticari bağlantılar kurmaya davet ediyoruz. 
Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2019 yılında gıda, doğal taş, deri, organik ve konfeksiyon sektörlerinde, Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Rusya ve İtalya’da 10 tane uluslararası fuarın Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendik. 300’den fazla firmamızın bu fuarlara katılımını organize ettik. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 2023 yılı için ortaya konulan 226,6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada fuarlar itici rol oynayacak. İzmir, bir asra yaklaşan fuarcılık tecrübesiyle düzenleyeceği fuarlar ile ekonomimize büyük katkılar sağlamaya devam edecek. 
Bugün gelinlikten mermere, gıdadan konfeksiyona, ayakkabıdan organik ürünler sektörlerinde onlarca fuara evsahipliği yapan İzmir, Türkiye’nin en modern fuar merkezlerinden Fuarİzmir ile Türk ekonomisinin ürettiklerinin alıcısıyla buluşmasında köprü görevini başarıyla üstleniyor.
İEF ve diğer başarılı fuarları organize eden İZFAŞ Fuarcılık A.Ş.’yi tebrik ediyor, İzmir Kentimizin “Fuarlar Şehri” hedefine ulaşmasını diliyorum. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün