Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Enerji vampirleri

9 Ekim 2019 Çarşamba 09:50 Güncelleme : 9 Ekim 2019 Çarşamba 09:50

Bazı tavır veya tutumlar sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak yorabilir. Farkında olmadan bazen enerji düşürücü tavırlar ediniriz, olumsuz düşüncelerle enerjimizi harcarız ve sonunda kendimizi kötü hissederiz. İnsanlar enerjik canlılardır. Enerji, motivasyonumuzu üreten ve karşımıza çıkan fırsatlardan yararlanmamıza yardımcı olan bir motor gibi düşünülebilir. Yapmayı istediğiniz veya yapmak zorunda olduğunuz şeyleri yapacak enerjiniz yok gibi mi hissediyorsunuz? Belki siz de farkında olmadan enerji düşürücü tavır ve tutumlar edinmişsinizdir. Bu tavır ve tutumların neler olabileceğine gelin birlikte bakalım. 
1. Geçmişte yaşamak: Dünde yaşamak, çoktan olup bitmiş şeyleri tekrar tekrar yaşamak demektir. Bazen geçmişe özlem duyabilirsiniz. Fakat geçmişi geri getiremezsiniz, değiştiremezsiniz de. Yaşadığınız şu an ve gelecek elinizdedir. Şimdiye odaklanmak yerine geçmişe takılıp kalmak zihinsel olarak çok yorucudur. Enerjinizi gerçekten değiştirebileceğiniz şeylere yöneltmek daha sağlıklı olmaz mı? Enerjinizi ve kaynaklarınızı şimdi ve şu an için kullanın çünkü bu anı değiştirecek gücünüz var.
2. Suçluluk duymak: Suçluluk çok miktarda enerji gerektirir. Geçmişi kabul etmek ve suçluluk duymamak, anı yaşamanıza ve geleceğinizi planlamanıza olanak tanır.
3. Hayır diyememek: Eğer her zaman evet derseniz, kendiniz hariç herkes için zamanınız olur. Başkalarını memnun etmekten kendinizi unutursunuz. Hayır demeyi bilmiyorsanız, zihinsel ve duygusal enerjinizi zamanla kaybedersiniz. Başkaları için yaptığınız onca şey yüzünden kendi ihtiyaç ve isteklerinizi ertelemek durumunda kalırsınız.
4. Aşırı endişeli olmak: Endişelendiğiniz şeylerin çoğu, gelecekte olma ihtimali olan şeylerdir. Peki henüz olmamış bir şeyler için endişelenmek ne kadar mantıklı? Endişesi çok olan insanlar, zihinsel kaynaklarının büyük kısmını “ya şöyle olursa” larla harcarlar. Olma ihtimali olan şeylere aşırı endişelenmek ve henüz olmamış şeyler hakkında kafa yormak son derece enerji düşürücüdür. 
5. Şikayet etmek: Hayatta olan biten her şey hakkında sürekli şikayet etmek de enerji düşürücü bir tutumdur. Devamlı şikayet etmek verimsiz bir tutumdur, felç edicidir. Şikayet etmek, zamanınızı güzel şeyler yapmaktan alıkoyar.
6. Ertelemek: Genellikle yapmak istemediğimiz işleri ve sorumlulukları erteleriz. Fakat işleri yarına ertelemek adeta bir fırtına bulutunun yüklenmesi gibidir. Sonunda ertelediğiniz onca şey üzerinize yağmur gibi yağacaktır ve olumsuzluklara neden olacaktır.
7. Olumsuz taraftan bakmak: Bardağın yarısını hep boş görürseniz, daima kötü şeylerin olacağını veya işlerin ters gideceğini düşünürseniz, olumsuz bir tutum geliştirirsiniz. Şayet bir şeyin kötü gideceğini düşünürseniz muhtemelen kötü gider.
8. Kontrol etmeye çalışmak: Etrafınızdaki herkesi ve her şeyi kontrol etmeye çalışmak çok yorucudur. Bu enerji düşürücü tutuma sahip olmak anksiyete ve hayal kırıklığına neden olur çünkü aslında hiç kimsenin ve hiçbir şeyin kontrolünü ele geçiremezsiniz. Sürekli olarak her şeyi istediğiniz gibi tutmaya çalışmak imkansızdır. Bir balonun içinde yaşamıyorsunuz, sonuçta etrafınızdaki insanlar ve olaylar hayatınızı etkiliyor.
9. Yardım isteyememek: Yaşam kaynaklarınızı zeki bir şekilde düzenlemek; kendi kendinize çözmek için fazla büyük olan problemlerde başkalarını nasıl yetkilendireceğinizi, nasıl tavsiye alacağınızı ve nasıl yardım isteyeceğinizi bilmek anlamına gelir. Bu yüzden yardım istemekten ve yardım almaktan çekinmeyin.
10. Dinlenmemek: Durup dinlenmenin, mola vermenin pek çok yolu vardır ve bunu yapmak hem beden hem ruh sağlığınız için çok mühimdir. Koltukta uzanmak, duş almak, film izlemek, müzik dinlemek vs. 
Sonuç olarak endişeli yaşanan bir hayat mutsuz geçer. Gülün, ağlayın, sevin, eğlenin, hissedin derim. Değiştiremeyeceğiniz şeyler hakkında şikayet etmekle vakit geçirirseniz anı yaşamayı unutursunuz. Enerjinizi çalan kişilerden, enerjinizi düşüren tavır ve tutumlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Hayat enerjinizi çaldırmayın…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün