;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Acı hayat...

3 Temmuz 2019 Çarşamba 07:13 Güncelleme : 3 Temmuz 2019 Çarşamba 07:13

Kimse zor zamanların ne zaman geleceğini bilemez ve kimse böyle durumlarla nasıl başa çıkacağınızı size öğretmez ya da çözümü size sunmaz. Ne kadar akıllı ve zeki olursanız olun, hangi yöne gideceğinizi bilemediğiniz zamanlar illa ki olacaktır. Bu zorlu zamanlardan daha güçlü bir şekilde çıkmak için, önünüzü biraz aydınlatabilmek adına size yardımı dokunacak birkaç tavsiye vermek istiyorum…
1. Hiçbir problem gökten başınıza düşüvermez. Mutlaka bir şey yapmışsınızdır veya yapmamışsınızdır ve bu sebeple bu duruma gelmişsinizdir. Kendinizi mağdur gibi hissetmeyin ya da öyle davranmayın. Kendinize acımanın veya kendinizi başkalarına acındırmanın size bir faydası olmayacaktır. Kendinizi mağdurlaştırmak, çaresizlik duygunuzu artırır sadece. Hayatınızın kurbanı olmak yerine hayatınızın kahramanı olmayı seçin.
2. Zorluklara karşı direnmeyin. Siz direndikçe, sorunları çözmekten de uzaklaşmış olursunuz. Zor zamanlardan geçerken yeni şeyler öğrenebilirsiniz ve yaşadığınız olaylardan ders çıkarabilirsiniz.
3. Acı, hayatın bir parçasıdır ve insanları olgunlaştırır. Yaşadığınızı hissedebilmeniz için acıyı da hissedebilmeniz gerekiyor. O halde ayağa kalkın ve acının da bir duygu olduğunu kabul edin. 
4. Güç zamanlar sırasında genelde bakışınızı dışa çevirirsiniz. Bu gayet normaldir. Bazı şeylerin ters gittiği zamanlarda etrafınıza baktığınızda sizin dışınızda herkesin hayatı yolundaymış gibi gelir. Ama öyle değil. Herkes kendi hayatında farklı cephelerde bir mücadele veriyor. Ama zor dönemlerde kendi içinize bakmanız gerekir, çünkü değişmesi gereken kişi sizsinizdir. Siz değişirseniz, değişim dış koşullarınıza da yansıyacaktır.
5. Evrendeki her şey sürekli olarak değişmektedir. Ne mutlu anlar ne de zor anlar sonsuza dek sürmez. Bazen tek yapmanız gereken şey, biraz sabırlı olup beklemektir. Başka şeyler düşünüp, başka faaliyetlere odaklanırsanız, her şeyin düzene girmesine izin vermiş olabilirsiniz.
6. Sizler kendi dünya görüşünüzün ve düşüncelerinizin yaratıcısısınız. Oysa zor zamanlarınızda çeşitli bakış açıları edinebilirsiniz. İçinizde bulunduğunuz durumu bir felaket olarak da görebilirsiniz, yıkmanız gereken bir duvar olarak da görebilirsiniz. Bu durum, sorunlarınızla nasıl yüzleştiğinize bağlıdır.
7. Her zaman mucizeler yaşanabilir. Beklenmeyeni yaratma olasılığı içinizde saklıdır. Hayattaki güçlükler, kendinizi aşmanızı ve her türden güçlüğü büyüyerek aşabileceğinizi göstermenizi sağlayan olaylardır.
8. Zor bir zamandan geçiyorsanız, bunun nedeni bunu yaşamak zorunda olmanızdır. Gözlerinizi kapayın, derin bir nefes alın ve minnettar olun. Hayatın bilgeliğine güvenin. Şükretmek bile farklı bir duygusal duruma girmenizi sağlayacaktır. Şükredecek bir şeyler her zaman vardır.
9. Düştüğünüzde parçalanmamak için esneyebilmeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızla ilgili beklentileriniz konusunda esnek olduğunuz sürece, başınıza gelen her şeyi olduğu gibi kabul etmeye başlayacaksınız.  
10. Hayatınız her zaman mükemmel olamaz. Ancak her zaman kötü de olamaz. Asıl amacımız mükemmel bir hayat yaratmak olmamalı, aksine mükemmel olmayan onca şey içinde de olabildiğince iyi bir hayat yaşamak olmalıdır.
Acısıyla tatlısıyla…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün