Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

“Bilinçsiz karalamalar”

23 Ekim 2019 Çarşamba 10:39 Güncelleme : 23 Ekim 2019 Çarşamba 10:39

Birçok insan, telefonda konuşurken, toplantıda veya masada boş boş otururken önündeki kağıda bir şeyler karalamaya başlar. Farkında olmadan, bu çizilen karalamalar tekrarlanan parçalara dönüşür ve fırsat buldukça bu parçalar tekrar tekrar çizilirler. Bu karalamalar kim olduğunuzu tam anlamıyla söyleyemese de bilinçsizce ifade ettiğiniz bazı kişilik özelliklerini gösterebilirler. Öncelikle öylesine yapılan karalamalar ile sıklıkla tekrar ettiğiniz karalamaları birbirinden ayırt etmelisiniz. Öylesine yapılan karalamalar birkaç kere yapılır ve sonra tekrarlanmaz. Sıkça tekrarlanan karalamalar ise önünüzde bir kağıt varken yapmaktan kendinizi alamayacağınız, en sevdiğiniz karalamalardır. Hakkınızda bilmediğiniz şeylere işaret eden karalamalar tam da bunlardır. Bilinçsizce yapılan bu karalamaları oluşturan çizgilerin şekli, düzeni ve kaleme uygulanan basınç, belirli karakter özelliklerine ve açığa çıkmamış duygulara işaret edebilir:

 • Örneğin geometrik çizgiler (üçgenler, kareler, dikdörtgenler, vs.), kişinin muhtemelen duygularını bastırmış ve her şeyi mantığı ile yürütmeye çalıştığını ifade edebilir. Eğer şekillerde gölgeler var ise bu o kişinin inançlarını sorgulama aşamasında olduğunun göstergesi olabilir. Bazı bölümler tamamen beyaz, diğerleri de tamamen siyah ise kişinin şüpheleri olduğunu gösterir.

 • Kişi mükemmel bir şekilde çizmeye çalıştığında veya çok fazla basınçla çizdiğinde, kişinin endişeli olduğunu, sorunlarına aşırı yoğunlaştığını ve takıntılı bir birey olma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Bastırılmış öfke ya da saldırganlık duyguları da tanımlanamamış olabilir. Şayet kalem neredeyse kağıdı yırtıyorsa, o kişi şiddete meyilli diyebiliriz.

 • Çizgiler kesik kesik ya da zikzak şeklinde ise bu kişideki fevriliği yansıtır. Bu tarz insanlar gerginliklerini içlerinde biriktirir ve uygun olmayan bir zamanda serbest bırakırlar. Bu kişiler, duygulara çok fazla önem veren tutkulu insanlardır.

 • Oklar genelde agresifliği ortaya koyar. Aynı zamanda hızlı hareket eğiliminde olan dinamik ve fevri insanlardır. Soldan sağa doğru çizilen oklar, başkalarına yönelik saldırganlığı yansıtırlar. Sağdan sola doğru giden oklar ise kişinin kendisine yönelik saldırganlığından söz edebiliriz. Oklar yukarı bakıyorsa kişinin dikkati başka birinde, oklar aşağıya bakıyorsa da dikkati tamamen kendindedir. Eğri olan oklar da enerjilerini belirli bir hedefe doğru yönlendirmeyi bilen kişileri temsil eder.

 • Spiraller genellikle benmerkezci kişilere karşılık gelir. Bu kişilerin kendi çıkarları ile doğrudan ilgili olmadıkça bir şeyle ilgilenmelerinin çok zor olduğunu diyebiliriz. Sol tarafta biten spiraller, kişinin geçmişle yüzleşemediği ve çok fazla yükünün olduğunu gösterir. Sağ tarafta biten spiraller, kişinin yalnızlıktan korktuğunu, bu sebeple de kendi sınırlarından kurtulabilmek için topluma karşı duyduğu yoğun ihtiyacı ifade eder. Spiraller ne kadar karışıksa sorun o kadar derin demektir.

 • Yıldız çizen kişiler, sosyal çevrelerinde ilgi odağı olmaya büyük gereksinim duyarlar. Genellikle azimli kişiler yıldız çizerler. Bu kişiler kariyerlerinde yükselmek isteyen kişilerdir. Yıldızların birçok ucu var ve ortası boş ise bu depresyon ve melankoliyi temsil eder. Haçlar, yoğun suçluluk duyan ya da omuzlarında çok yük taşıyan kişilere işarettir.

 • İnsan çizmek, kişinin diğer kişilere karşı savunmasız hissettiğini ya da sorumluluklarını yerine getiremediğini düşündüğünü gösterir. Bu durum çok küçük insan çizimlerinde geçerlidir. Çizimler son derece şematik ise büyük bir güvensizlik hissi, başkalarına yaklaşma korkusu ve kendini kapatma gerekliliği hissini yansıtır.

 • Giderek yükselen basamaklar çiziliyorsa, kişinin hayatta daima bir hedefi olduğunu gösterir, bulunduğu konum hep yetersiz geliyor ve daha fazlasını istiyor demektir.

 • Kağıda sürekli kendi ismini yazanlar benmerkezci kişilerdir. İlgi ve alakanın üzerlerinde olmasından hoşlanırlar. Sürekli başkasının ismini yazıyorsa aklından çıkaramadığı biri vardır. Bu isimdeki kişiyi seviyor da olabilir nefret de ediyor olabilir.

 • Karalama kağıdına kalpler çiziliyorsa, aklını başından alan biri var demektir. Eğer bu

 • kişi yalnızsa artık aşık olmak istiyor olabilir.

 • Kişi sürekli daire çiziyorsa, evrenle uyumlu bir yapısı vardır. İnsanlarla orta yolu bulmayı tercih ediyordur.

 • Çarpı işaretleri, kişiyi sinirlendiren bir durum olduğunu yansıtır. Çarpı, aynı zamanda rekabete açık insanları anlatır.

 • Satranç tahtasını anımsatan siyah beyaz kutucuklar çizmek, kafayı kurcalayan bir şeylerin olduğunu ifade eder.

 • Kağıda muazzam bir evin çizilmesi, hayattan genel olarak memnun olunduğu anlamını taşır. Bu kişilerin yaşamlarında fazla olumsuzluk yoktur, özel alanlarında vakit geçirmekten keyif alıyordur. Çizilen karmaşık bir ev, ev hayatından bunalmış kişileri ifade eder.

 • Basit çizimli ağaçlar, sade ve yalın bir yaşamdan keyif alındığını gösterir. Ancak dallanıp budaklanan ağaç çizimleri akılda soru işaretleri olduğunu yansıtır.

 • Bol bol çiçek çizen kişiler oldukça feminen, dışa dönük ve duyarlı kişilik yapılarına sahip kişilerdir. Aynı zamanda hassas ve duygusaldırlar.

 • Güneş çizen kişiler, her zaman olayları olumlu yönünden bakan, iyimser bir kişiliğe sahiptirler. Bu kişiler aynı zamanda karşısındakini dinlemeyi severler.

 • Kağıda karışık desenler çizen kişi, duygularını belli etmekten kaçınıyor demektir. Takıntılı kişiler genelde kağıda karışık şekiller çizerler.

 • Bağımsız olmak isteyen kişiler genelde kağıda kelebek çizerler. Hayal gücü güçlü olan kişiler kuş resmi çizerler. Daima büyük hayallerin peşinde koşan bu kişiler macera ve seyahati severler.

 • Gemi veya uçak çizenler, içinde bulunduğu durum ve ortamlardan kaçma isteğini taşıdığını gösterir.

 • Paralel ve dikey çizgiler çizenler genellikle soğukkanlı kişilerdir. Ne istediklerini iyi bilirler. Çizgiler diagonal çizilmiş ise kişinin lider olma eğiliminde olduğu söylenebilir. Düz ve yatay çizgiler çizen insanlar genelde sözünü esirgemeyen, az ve öz konuşan tiplerdir.

 • Çöp adam çizmek, duygularını kontrol altına almayı başarmış olma duygusunu belirtir.

Yok artık, daha neler dediğinizi duyar gibiyim. Evet, farkında olmadan bilinçsizce çizdiğiniz şeylerin de bir anlamı vardır. Uzmanlara göre dünyanın her yerinde benzer figürlerin kullanılıyor olması tesadüf değildir. Anlamsız gibi görünen bu karalamalar aslında kişiliğinizi ele veriyor. Ayrıca karalama yapmak, beyninizin canlı kalması ve dalıp gitmenizi engellemek için de faydalıdır. Kısacası karalayın, karalama hayal gücünün saf bir egzersizidir…

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün