Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Vizesiz adalar

13 Temmuz 2019 Cumartesi 10:58 Güncelleme : 13 Temmuz 2019 Cumartesi 10:58

Biz İzmirliler, pek severiz Yunan adalarına gidip gelmeyi; haklılar da, o kadar yakın ki Yunan adaları. Kuşadası Milli Parkı ile Sisam’ın Psili ammos köyü arası sekiz yüz metre, uzatsan Dimitri’nin elini tutacaksın sanki. Çeşme ile Sakız adası artık kardeş şehir olmuşlar, günübirlik gidip gelmeler pek revaçta. 
Çeşme’den Sakız’a, Kuşadası’ndan Sisam’a, Ayvalık’tan Midilli’ye gidip gelmek çok kolay. Tabii vizeniz varsa; yoksa bas Euro’yu al vizeyi. Tüm bunlar para karşılığında oluyor. Parayı veren düdüğü çalıyor.
Peki hiç hesap ettiniz mi veya merak ettiniz mi, bir Yunan adasına gidip kalmak, üç dört gün tatil yapmak kaça patlıyor diye? Sağolsun bizim arkadaşımız profesyonel turist rehberi Serdar Çelenk Sisam ile ilgili bilgiler paylaşıyor. 
Baktım bir günlük veya iki günlük turlara katılmanın bedeli bir kişi için yaklaşık 100 Euro civarında, buna vize ücreti dahil değil. Vize ücretini de dahil ettiğinizde 220 Euro toplamda cebinizden çıkıyor. Adada yapılacak olan kişisel harcamalar bunların içinde yok.
Neden yazıyorum tüm bunları, herkesin kesesindeki paralar kendini ilgilendiriyor; Sisam, Midilli ve Sakız adaları gerçekten gidilmesi, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler. Ancak bizim burnumuzun dibinde iki adamız var. Gökçeada ve Bozcaada;  ikisi de birbirinden güzel doğallıklar barındırıyor.
Vize derdi yok, Euro gibi bir derdin ise hiç yok, koy cebine Türk lirasını, atla arabana Geyikli İskelesi'nden Bozcaada’ya, Çanakkale’den Gökçeada’ya. Her iki adada da geçmişten kalan izleri görmek mümkün, pırıl pırıl koyları, tertemiz denizleri, yeşili, doğal güzellikleri barındırıyorlar.
Bağlarında şaraplık üzümler yetişiyor, özellikle kırmızı şarabın tadına doyum olmuyor, yerel üreticilerin katkısız reçelleri, gelincik, domates, gül yaprağı ve daha niceleri. İzmirliler otlu yemekleri pek sever, adalarda birbirinden lezzetli ot yemekleri, salatalar ve tadına doyulmaz zeytinyağlılar. 
Arnavut kaldırımlı daracık taş sokakları, şirin mi şirin eski Rum evleri, kıpkırmızı kiremitleri, denize bakan yüzleriyle konuksever. Fiyatları Türk lirası, mezeler muhteşem, balıklar taptaze.
Adalara gidin sokaklarını arşınlayın. Birbirinden güzel begonvillerin yaslandığı taş evleri seyredin. Ahşap panjurlu evler, kırmızı, mavi ve yeşil boyalı sokak kapıları, taşların arasından süzülüp giden şarap fabrikalarının fotoğraflarını çekin. Koylarında serinleyin, esnaf güleryüzüyle sıcacık mekanlardan size seslensin. Adalılar güleryüzlü insanlar, gitmek kolay, dil bilme derdi, vize ve Euro yok.


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün