Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Tepecik’in 'Zevk Sineması'

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:07 Güncelleme : 10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:07

Nedense Türk filmlerine hep önyargılı yaklaşmışımdır. Çocukluğumda ailemle gittiğimiz sinemalarda çoğunlukla yabancı film gösterilmesinin bunda etkisi büyük olsa gerek. Tepecik semtinde doğdum büyüdüm. O yıllarda o kadar çok açıkhava sineması vardı ki adlarını hatırlamak mümkün değil. Ama yaz akşamları haftanın iki günü mutlaka gittiğimiz Zevk Sineması vardı. Adı gibi çok zevkli ve keyifli yabancı filmleri hep orada izlemişimdir.
Fransız komedyen-sanatçı Luis De Funes’in filmleri, İtalyan Sineması'nın ünlü ‘Katip ile Yavru’ tiplemelerini, ‘İyi Kötü ve Çirkin’ başta olmak üzere western filmlerini, etkisinden uzun süre kurtulamadığım ‘Ölmeden Gömülenler’ tarzındaki gerilim filmlerini ki duvardan geçen, tabuttan çıkan insanlar hala gözümün önünde gibidir, çocukluğumun en mutlandıran hatıraları arasında sayarım.
Bu Zevk Sineması’nın konumu biraz garipti aslında. Hemen dibinde Tepecik Camii vardı. Yaz akşamları gün uzun olduğu için filmler 20.30’dan sonra başlardı. Filmin başlamasından kısa bir süre tam havaya girmişken ezan okunurdu. Ezan sesi ile birlikte izleyiciler ayağa kalkar ve hep bir ağızdan, "Aziz Allah" derlerdi. Ardından makinist lambaları yakar, film yarıda kalırdı. Ezandan sonra film kaldığı yerden devam ederdi. Şimdi Yenişehir Camii’nin hemen yanından, yani Zevk Sineması'nın bulunduğu yerden bir cadde geçiyor.
Türk filmleri kötüdür yargısını artık yıktım, kaldırıp bir kenara attım. Yeşilçam’dan bu yana çok şey değişti, artık daha kaliteli, daha keyifli filmlerle buluşabiliyoruz. Sanırım kırılma noktam Şener Şen’in ‘Gönül Yarası’yla oldu, ardından ‘Babam ve Oğlum’ geldi. Özellikle bu iki film bende derin izler bıraktı.  
İyi film izleyebileceğimiz alanlar daralsa da DESEM (Dokuz Eylül Sürekli Eğitim Merkezi), Karaca ve yıllardır kapalı olan, bir yıl önce Nazım Hikmet Kültür Derneği tarafından tekrar hayata döndürülen Konak Sineması elimizde kalan son kaleler. Onlara sahip çıkalım. Unutmayalım; film sinemada izlenir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün