Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Şiddet çözüm mü?

28 Aralık 2019 Cumartesi 00:15 Güncelleme : 28 Aralık 2019 Cumartesi 00:15

Emre Döker’i Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabirlik yaptığı dönemden tanırım 2003 yılında başladı mesleğe. Çömez bir muhabir olarak haber takip eden pırıl pırıl bir genç, dik duruşlu, omurgalı, saygılı ve sevgili ağırbaşlı bir kardeşimiz. Mesleğini her zaman onuruyla yapan Emre Döker, Cumhuriyet Gazetesi'nin 2016 yılında yaşadığı talihsiz dönemde işsiz kaldı. Gazetede yaşanan bu ekonomik duruma tepki göstermedi saygıyla karşıladı. İşsizliğin ardından, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Emre Döker’e sahip çıktı, daha yeni evlenmişti, çiçeği burnundaydı. 
***
35 yaşında İzmir’in çocuğu, İzmirli, İzmir Özel Çamlaraltı Koleji’ni en iyi dereceyle bitirdi; Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden yine en iyi derece ile mezun oldu.  Cemiyet’ten ayrıldıktan sonra özel bir okulun danışmanlığını üstlendi. Kimseyi kırmaz, doğru bildiği yoldan şaşmaz, yalan haber yazmaz, kopyala yapıştır gazeteciliği ise hiç sevmez. Araştırır, koşturur haberin peşinden kaynağına ulaşır, bulur yazar.
***
2019 Mart ayında yapılan yerel seçimlerden başkan olarak çıkan Halil Arda ile yolları kesişti, Başkan Arda’nın “Emrecim, canım ciğerim” diye hitap ettiği Emre Döker Gaziemir Belediyesi’nde basın danışmanı olarak göreve başladı. İşini başarıyla sürdürdüğü bir sırada başına gelen bir olay tüm kamuoyunun tepkisini çekti.  Neydi?  Emre’nin başına gelen! Haberci iken neden kendisi haber oldu!
***
Gaziemir Belediyesi’nin merkez pazaryerinde hayata geçirdiği çalışmaların fotoğrafını çeken Gaziemir Belediyesi basın danışmanı Emre Döker ile belediyenin basın birimi çalışanı Gürkan Çetinkaya, Belediye-İş Sendikası yöneticilerinin saldırısına uğradı. Aralarında İzmir 4 No'lu Şube Başkanı Ayhan Doğan’ın da yer aldığı grubun saldırısı sonucu Emre Döker’in kolu 3 yerinden kırıldı, dirseğinde ise çıkık meydana geldi. İlk müdahalesi Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde yapılan Döker, ameliyat oldu. Fotoğraf makinesi elinden alınan Fotoğrafçı Gürkan Çetinkaya ise kafasına ağır darbeler yedi.
***
Bu işi yapan sendikacılar, yani işçinin yanında olması gereken insanlar, işçinin haklarına sahip çıkması gereken örgütün yöneticileri saldırıyı gerçekleştirenler. Şiddet bir hak arama yöntemi olmadığına göre; Emre Döker ile Gürkan Çetinkaya’ya yapılan saldırının hiçbir haklı gerekçesi olamaz! Sendikacı Ayhan Doğan’ı Konak Belediyesi’nde basın danışmanlığı yaptığım dönemden tanıyorum. Öyle şaşırdım ki! Ayhan Doğan ile Emre Döker’i yan yana koyun kişilik olarak birbirlerinden hiçbir farkları yok!  Ayhan Doğan da belediyede şoförlük yapıyordu, daha sonra sendikacı oldu, başkan seçildi. Ayhan efendi, saygılı ve sevgili bir mesai arkadaşıydı benim için. Neden şiddete yöneldi bilemiyorum ama onun adına da çok şaşırdım ve üzüldüm, bir sendikacıya hangi konumda olursun olsun yakışmadı!
***
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda yapılan saldırıyı çok güzel özetlemiş, “Her platformda ‘iş, emek, adalet’ diyen; işçinin alın teri ve hakları için mücadele ettiğini dile getirenlerin yaptığı bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum. İşçinin yanında durduklarını, emek mücadelesini verdiklerini dile getirenlerin, sadece görevlerini yapan belediye çalışanlarımıza karşı giriştikleri bu şiddet barındıran tutum hiçbir şekilde kabul edilemez. Belediye personelimizin kendi istekleriyle Belediye-İş Sendikası’ndan ayrılıp DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'na geçmesini hazmedemeyenlerin yaptıkları bu çirkin saldırının failleri yargı önünde hesap verecek” 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün