;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Rahmi Turan’ın meslekteki finali bu olmamalıydı

30 Kasım 2019 Cumartesi 08:14 Güncelleme : 30 Kasım 2019 Cumartesi 08:14

Londra’da tedavi gören üstat meslek finalini bir asparagas haber ve güvensiz bir kaynak ile yapmamalıydı diye düşünüyorum.

Rahmi Turan hocam sen ki bir üstatsın. 17 yaşında öğrenciyken muhabir olarak gazeteciliğe başladın. Öğrencilik yıllarında spor muhabirliği yaptın. İstanbul Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdin. Yeni Sabah, sonra Akşam Gazetesi'nde önce spor muhabiri, sonra spor şefi ve spor sorumlu müdürü olarak görev yaptın. 1966-67 yıllarında Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin yarışmasında mizanpaj birincisi oldun.
***
1967 yılında Hürriyet gazetesine transfer oldun. Aynı yılın sonunda Hürriyet'in yan yayını olan Son gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü'ne getirildin. 1968 yılının Kasım ayında, dönemin en ünlü gazete patronu olan Haldun Simavi, yeni çıkaracağı gazetenin sorumluluğunu 29 yaşında iken sana verdi. 26 Kasım 1968'de, ofset tekniği ile yayınlanan ilk gazetelerden olan Günaydın gazetesini kurup yayına başlattın
***
Günaydın gazetesini kısa sürede Türkiye'nin en çok satan gazetesi haline getirdin. Ve gazetenin tirajının bir milyonu aştığı günler yaşattın. 1969 yılında Günaydın gazetesindeki başarın nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından mizanpaj başarı ödülüne değer görüldün. 1983 yılında, Günaydın'ın yan yayını olan Tan gazetesini çıkardın. Mizah ve espri yönü ağır olan gazetenin tirajını bir buçuk milyonlara çıkardın.
***
1985 yılında Yeni Asır Grubu'nun patronu Dinç Bilgin'le anlaştın Sabah gazetesini hazırlayıp yayın hayatına soktun. Sabah gazetesi senin yönetiminde net 650 bin satışına ulaştı. Türkiye'nin önde gelen gazeteleri arasında yer almasını sağladın. 1989-90 yıllarında bir süre Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundun. 1989 yılında Bugün gazetesini, Asabi gazetesini Dinç Bilgin tarafından, 1990 yılında Meydan gazetesini, 1996 yılında Gözcü gazetesini Aydın Doğan tarafından kurdun ve yönettin.
***
Tüm bu gazeteler yüksek tirajlara senin ustalığın sayesinde ulaştı. Daha sonra yayın hayatına geçen Sözcü gazetesinin kurulmasında da yardımların oldu. Hürriyet gazetesinde yaklaşık 3 yıl köşe yazarı olarak çalıştın.  24 Temmuz 2013 tarihinden itibaren haftada 4 gün Sözcü gazetesinde “baş yazar” olarak yazılar yazdın. Rahmi Turan üstadım, Türkiye'de yüksek tirajlı gazete çıkartma rekortmenliğini elinde bulunduruyorsun. Bugüne kadar yedi gazeteyi hazırlayıp yayın hayatına sokan başka bir üstat hatırlamıyorum. Bu yalnız Türkiye'de değil, dünyada bir rekordur.
***
Rahmi Turan'ın basılmış çok sayıda kitabı da var. Bunların en ünlüleri Dağların Sesi romanı ile Kara Murat dizisidir. Dağların Sesi romanı üç ayrı kitapevi tarafından basıldı. Kara Murat romanları 18 cilttir. Bunların dokuzu Erler Film tarafından sinemaya aktarılmış, Kara Murat rolünü ünlü aktör Cüneyt Arkın canlandırmıştı.
***
Gelelim ödüllere; 
-1967 yılında Türkiye Spor Yazarları Derneği mizanpaj birincisi.
-1969 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin en başarılı mizanpaj ödülü.
-1987 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen “Yılın -en başarılı gazetecisi” ödülü.
-2000 yılında Yolsuzlukla Mücadele Derneği'nin “Onur ödülü”
-2001 yılında Hukukun Egemenliği Derneği'nin “Şeref Ödülü”
-2011 yılında Meclis Dergisi tarafından “Yılın Gazetecisi” ödülü.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün