Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

HİM, KİM, Entegrasyon

9 Kasım 2019 Cumartesi 09:49 Güncelleme : 9 Kasım 2019 Cumartesi 09:49

Kentli olmanın sorumluluğu sanırım, gördüğüm yanlışı anında fotoğraflarıyla birlikte ilgili belediyelere bildiririm, eski deyimle şikayet ederim. Belediyelerin iletişim birimleri de arı gibi çalışıyorlar, anında çözümler bulup yanıt veriyorlar. Şaka değil gerçekten çok ilgili iletişim birimleri.
***
Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi’ne (HİM) yaptığım bir başvuruya yanıt geldi. Urla’da Demirciliköy yakınındaki koyun demir kapı ile kapatıldığını, yalnızca para karşılığı giriş yapılabildiğini yazdım. Onlar da söz konusu alanın özel mülk, yaptıklarının da yasal bir uygulama olduğu konusunda yanıt verdiler. Yanıta anında itiraz ettim tabii. Sahillerin, ormanların, koyların derelerin Anayasa gereği kamuya açık olduğunu, para almalarının kanunen suç olduğunu anlatan bir yazı kaleme aldım.
***
Bu kez Urla Belediyesi’nden konunun titizlikle ele alındığını, söz konusu alanın kamuya ait olması nedeniyle parayla geçişinin yasak olduğunu, haklarında gerekli uyarı ve para cezası işleminin yapıldığını anlatan bir yanıt aldım. Açıkçası aynı alanla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden ayrı, Urla Belediyesi’nden ayrı cevap almak kafamı karıştırsa da yaz geldiğinde uygulamada nasıl bir yol izlendiğini anlayacağız. Koya demir atan ve yıllardır girip çıkandan para kesen eski muhtar eski alışkanlığını devam mı ettirecek, yoksa yasalara uyup insanların geçişine izin mi verecek, bekleyip göreceğiz.
***
Doğup büyüdüğüm Konak ilçesinde yıllardır yaşıyorum, 1984 yılında Büyükşehir Yasası ile adı Konak oldu ve belediye olarak hizmet vermeye başladı. O kurumun içinde ben de bir gazeteci olarak yirmi altı yıl emek verdim, gece gündüz alınteri döktüm. Daha sonra belediyenin ve İzmir Barosu’nun ilk kadın başkanı Avukat Sema Pekdaş tarafından emeklerim yok sayılarak KHK ile işten çıkarıldım. Benimle birlikte KHK ile yirmi altı emekçi de işinden oldu. Mart ayında yapılan seçimlerde de bu kez o, başkanlığından oldu. Eee, etme bulma dünyası bu dünya! Gelelim konumuza. Konak ilçesinde Güzelyalı semtinde oturduğum için çevremde gördüğüm aksaklıkların anında fotoğrafını çekerek WhatsApp (0 533 071 55 65) şikayet hattına bildiriyorum. Hiç üşenmiyorlar, “Şikayetiniz şu numara ile kaydedildi, çözümlendiğinde size bildireceğiz, ilginiz için teşekkürler” diye mesaj atıyorlar. Gerçekten de Konak Belediyesi’nin en iyi çalışan birimleri Temizlik İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü. Yapılan şikayeti anında gideriyorlar, hem de hiç geciktirmeden. Çözümlendiğine dair bilgilendirme mesajı da gönderiyorlar.
***
Küçük ilçenin büyük başarısı
Bu arada ilgimi çeken bir başka belediye de Balçova. Başkan Mehmet Ali Çalkaya döneminde daha hızlı iletişim için kendi olanaklarıyla otuz kilometre fiberoptik hat döşenmiş. Küçük ilçenin büyük başarısı. Sadece bununla da yetinilmemiş, döşenen bu hatta bağlı dört yüz kamera ile Türkiye’deki en yaygın Kent Güvenlik Sistemi kurulmuş. Ayrıca hizmete sokulan WhatsApp hattı ile vatandaşların ilettiği şikayetler anında çözüme kavuşturuluyor. Sisteme eklenen yazılım ile sadece şikayetler çözülmüyor, aynı zamanda raporlama yöntemi yapılarak hizmetin kalitesi de artırılıyor. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, 0533 071 1881 numaralı WhatsApp hattı ile vatandaşların akıllı telefonlarından günün yirmi dört saati belediyeye ulaşabileceklerini söylüyor. Çalkaya, uygulamanın bir diğer avantajının ise Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından sisteme eklenen bir yazılım ile iletilen ve çözüme kavuşturulan şikayetlerin raporlamalarının ve çözüm analizlerinin yapıldığını söylüyor. Çalkaya, “Engelli vatandaşlarımıza daha iyi hizmet ulaştırmak amacıyla ilçemizdeki tüm engelli vatandaşlarımızın kayıtlarının olduğu dijital interaktif engelli haritasını yaptık. Çöp kamyonu gibi tüm hizmet araçlarımızın ön ve arkalarına taktığımız kameralar ile izlediğimiz online bir sistemimiz var” diyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün