Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Her mahalleye bir spor salonu

7 Eylül 2019 Cumartesi 09:31 Güncelleme : 8 Eylül 2019 Pazar 11:09

Konak Belediye Başkanı Ahmet Sarışın tarafından 1990’lı yıllarda kadınlara yönelik güzel bir uygulama başlatıldı. Semt merkezleri açıldı, kadınların ücretsiz spor yapabilmelerine olanak sağlandı. Özellikle ev kadınları bu olanaklardan fazlasıyla yararlandı. Ev işlerini bitirdikten sonra soluğu bu merkezlerde alan kadınlar sabahtan akşama kadar uygun oldukları saatlerde sağlıkları için spor yaptılar. Konak Belediyesi’nin sınırları o yıllarda Güzebahçe’den Gaziemir’e kadar uzanıyordu. Konak’tan çok sayıda yeni belediyeler çıktı, doğal olarak çalışanlar da yeni kurulan belediyelerde görev aldılar ve bu gelenek İzmir geneline yayıldı gitti.
Bugün İzmir’de kadınlara yönelik semt merkezi olmayan belediye yok gibi. Semt merkezlerinin dışında parklara da spor aletleri yerleştiriliyor, böylece herkesin spor yapmasına olanak sağlanıyor. Yine doğal olarak bu olanaklardan genellikle ev kadınları yararlanıyor. Geçtiğimiz günlerde spor merkezlerine bir yenisi daha eklendi. Başkanlık bayrağını eşi Mehmet Ali Çalkaya’dan teslim alan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kolları sıvayıp, kadınlara yönelik hizmetleri artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor.
Balçova’da ev kadınlarının ücretsiz spor yapabilmeleri için hizmete açılan semt spor merkezlerini artıracağı yönünde seçim vaadinde bulunan Başkan Çalkaya, ilk spor merkezinin açılışını yaptı. Çetin Emeç Mahallesi’nde açılan salon ilk günden kayıtlarını tamamlayarak hizmet vermeye başladı. Ev kadınlarının modern tesislerde spor yapmasını hedefleyen proje kapsamında Balçovalı kadınlar şu anda dört ayrı merkezde beden eğitmenleri gözetiminde spor yapıyor.
Kadınlara yönelik güzel bir gelenek sürüp gidiyor, kadınlar mutlu, kadınlar huzurlu; hiç olmazsa birkaç saatliğine bile olsa evin içindeki koşuşturmadan uzaklaşıp gönüllerince spor yapabiliyorlar, hem ruh hem de beden sağlığı açısından rahatlıyorlar. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da geleceğe yönelik güzel mesajlar vermiş. 
Yeni açılan Çetin Emeç Mahallesi Spor Merkezi’nde spor yapan kadınları ziyaret eden Fatma Çalkaya bakın ne demiş: “Seçim döneminde sokakları gezerken kadınlar spor yapacak yer istemişti. İlçemizde daha önce spor tesislerimizde, Meşale Öğretmenler Sitesi’nde ve Olimpiyat Köyü’nde bu hizmet veriliyordu. Biz şimdi bu tesislerimizin sayılarını artırarak spor hizmetimizi kadınlarımızın olduğu yere götürüyoruz. Kadınlarımızın hizmetin en iyisine layık olduğu düşüncesiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
Tüm ilçe belediyelerinden bu tür haberler düşüyor mail kutumuza, bunlar sevindirici, umut verici, güzel haberler. Çünkü bu toplum cinayetlerden, hemen her gün vahşice yaşamları sonlandırılan kadınların haberlerini okumaktan bıktı usandı. Ve özellikle geçtiğimiz haftalarda kızının yanında eski eşi tarafından vahşice öldürülen ve bu anları kamera ile çekilip paylaşılan Emine Bulut cinayeti, hala belleklerde tazeliğini koruyor. Bu tür merkezler kadınların özgürce evinden çıktığı kendi özelinde birkaç saat dahi olsa rahatladığı, nefes aldığı yerler. Her mahalleye bir  semt merkezi, her mahalleye bir spor salonu.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün