Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

En Roman

11 Ocak 2020 Cumartesi 10:32 Güncelleme : 11 Ocak 2020 Cumartesi 10:32

Roman mahalleleri ile çevrili Tepecik semtinde doğdum, büyüdüm, okudum, evlendim; önce Karşıyaka/Bostanlı, ardından Narlıdere ve Üçkuyular’da uzun yıllar oturdum, yaşamımı şu anda Güzelyalı Mahallesi’nde sürdürüyorum. Ama bir ayağım Tepecik’te, ayağımı oradan çekmek mümkün değil! Gönülden bağlanmışım ayrılsam da! Çocukluğumdan bu yana Savaş berbere tıraşa gidiyorum, Tepecikliler grubunun kurucusu ve yöneticisi Atalay Dönmez kardeşime uğramadan yapamam. Vahap Savaşan’ın kuru fasülyesine bayılırım. Benim gibi tam altı bin beş yüz Tepecikli gruba üye, üyelik bir yana sevdalı insanlar bu semte. Kopamıyorlar, bir bahaneyle buluşuyorlar. Her yıl Tepecikliler gecesi düzenleniyor; o semtte yıllarca yaşamış eski Tepecikliler bir araya geliyor hasret gideriyor. 
***
Bir yanımız Boğaziçi Kuruçay, Hilal ve Ege Mahallesi Roman kardeşlerimiz yoğun olarak yaşadıkları mahalleler. Amcam ve halam Kuruçay’da otururdu, birçok insanın tedirgin olduğu Kuruçay’a elimizi kolumuzu sallayarak girer ve kimseden küçücük bir zarar görmezdik. Ben bu bölgeye ihmal edilmiş; hatta “Unutulmuş Mahalleler” diyorum. Çocukluğumuzda Adalet Partili yöneticiler gelir, atar tutar, kimse bir çivi çakmaz geçer giderdi o yıllarda. Sadece Osman Kibar döneminde semt hizmet gördü ama bu hizmetten kimse memnun ve mutlu olmadı. Çünkü güzelim kesme taşlar ile kaplı Arnavut kaldırımlı sokaklar simsiyah asfalt ile kaplandı. Kaldırımlara kadar asfalt döktüler, ardından kaldırımlardaki dut ve akasya ağaçları birer birer kurumaya başladı. Çünkü kökleri zift ile kaplanmıştı! Asfalt dökümü ile birlikte su baskınları da yaşandı. İhsan Alyanak döneminde Gaziler Caddesi’nde yıkım yapılıp yollar genişlediğinde bizim evimizi de kapsayan çok sayıda insan şuyulandırma nedeniyle mağdur edildi. O semtin yüzü pek gülmedi dersem yalan olmaz!
***
İzmir’in en eski semti Tepecik’e, mübadele ile birlikte Boşnak, Roman, Yugoslav, Arnavut, İştipli, Selanikli yurttaşlar bölgeye yerleştirilmiş. Yıllarca bu semtte huzurlu, keyifli, mutlu, neşeli, sorunsuz yaşadık. Köklü Tepecikliler gidince semt kaderine terk edildi. Ama bir umut ışığı yandı.  Deneyimli Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bu semt için kolları sıvadı; ardı ardına müjdeler vermeye başladı. Seçim çalışmalarında Abdül Batur’un yanında oldum, sokakları karış karış birlikte dolaştık. Defalarca geldi gitti o semte. Kahvaltısında, akşam yemeğinde buluştu Romanlarla, evlere konuk oldu sorunları dinledi. Başkanlık koltuğuna oturunca verdiği sözleri yerine getirmeye başladı. Bakalım kadim semtimize neler yapılacak? 
***
Öncelikle Abdül Batur’u kutlayalım; Batı Balkan Ülkeleri ve Türkiye Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından 'En Roman Dostu Belediye Başkanı’ seçildi. Bu ödül büyük bir onur bence. Konak’ta 112 mahallenin 27’sinde, yaklaşık 70 bin Roman vatandaşı yaşıyor. Batur, yerel seçim kampanyası ve sonraki dokuz aylık çalışma sürecinde Roman vatandaşların yaşadığı mahallelerdeki sıkıntıları tespit etti ve yapacakları çalışmalarla ilgili iyi bir yol haritası çizdi.
***
Tepecik semtine bakın neler geliyor; Eşrefpaşa Hastanesi’nin arka tarafında, Alman Kulesi Evleri yakınında yer alan Engelsiz Köy projesinin içinde Roman vatandaşların çocukları için kreş açılıyor. Şubat ayında 80 çocuk her gün ücretsiz olarak eğitimle buluşacak. Roman kadınlar için de semt merkezi açılacak. Her Roman mahallesinde semt merkezi olacak. Hilal Mahallesi’ndeki tarihi bina restore ediliyor; tamamlandığında Gençlik Merkezi ve Bağımlılıkla Mücadele Merkezi olarak hayata geçirilecek. Güzel işler, semtin şansı Abdül Batur ile birlikte açıldı; bir de imar planlarıyla insanların çağdaş koşullarda yaşacağı konutlar yapıldığında; gel de eski semte dönüş yapma!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün