Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

En değerli harita

18 Ocak 2020 Cumartesi 00:29 Güncelleme : 18 Ocak 2020 Cumartesi 00:29

Engelliler; toplumda hayatı birlikte yaşadığımız birçok değeri paylaştığımız kişiler. Yaşamın içinde görmediğimiz; bir de dört duvar arasına sıkışmış, sosyal yaşamdan elini eteğini çekmiş ve kendini yalnız hisseden engelliler. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için çok şey yapmak gerekiyor. Öncelikle mutluluklarını paylaşarak çoğaltmak, üzüntülerini paylaşarak hafifletmek en önemli ilkemiz olmalı diye düşünüyorum.
***
Günümüzde engellilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor; doğal olarak bu yeterli değil. Sosyal ve kültürel gereksinimleri bakımından engellilerin kendilerini yalnız hissetmemesi ve yalnız bırakılmaması gerekiyor. Engelli bireylerin nerede yaşadığı, hangi mahallede hangi adreste yaşamını, hangi koşullarda sürdürdüğünü bilmek ve ona ulaşmak çok önemli değil mi? Öncelikle onların engellerini bir eksik gibi görmememiz, onların da toplumun bir parçası olduğunu bilmemiz ve öyle davranmamız gerekiyor. İşte bu konuda çok önemli bir adım atmış ve önemli bir projeyi yaşama geçirmiş bir kişiden söz edeceğim.
***
On beş yıllık belediye başkanlığı görevini başarıyla tamamlayan eski Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, göreve geldiği 2004 yılında öyle bir harita hazırlığına girişmiş ki, kağıda basılı ilk harita tüm Türkiye’ye örnek olmuş. 2016 yılında ise Çalkaya Türkiye’nin ilk dijital haritasını hazırlamak için kollar sıvamış, tabii bu girişimde Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün başındaki Hilmi Yahya Coşkun ve genç ekibinin başarısı göz ardı edilemez. Çalkaya  ilçedeki her haneye dokunarak elde ettiği verileri öncelikle klasik haritaya ilmek gibi işlemiş. Ardından çalışmalar Balçova Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün titiz çalışmasıyla dijital haritaya dönüştürülmüş. 
***
Zaman içerisinde hemen her semtte örgütlenmiş olan semtevlerinin aracılığıyla desteklenen harita sayesinde hizmet götürülecek sokaklarda yaşayan engellilere yönelik özel durumlarına uygun hizmet çeşitliliği ve kalitesi yakalanmış. Ve ardından Korutürk Mahallesi’ndeki spor kompleksine  modern tribün ve ‘Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ yapılmış. Dijital harita sayesinde; Balçova’da yaşamakta olan engelli sayısı, engelli grubu, engellilik nedeni, iletişim bilgileri ve Balçova Belediyesi ile geçmişteki temasları da rahatça görülmeye başlanmış. Çalkaya,  kişisel bilgilerin ve verilerin gizliliğini göz önünde bulundurarak, söz konusu haritaya sadece belediye başkanlarının ve birim sorumlusunun ulaşmasına izin vermiş.
***
Bu çok değerli harita sayesinde neler yapılıyor: Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli gençlere el beceri kursları öğretiliyor, ürettikleri ürünlerin satılması ve gelir elde etmeleri sağlanıyor. Merkezdeki ‘Engelsiz Cafe’nin çalışanların tamamı engelli gençlerden seçiliyor. Hem burada iş istihdamı yaratılıyor hem de sosyal yaşamın içinde yer almalarına olanak tanınıyor. Zihinsel engelli gençlerden kurulu halk oyunları ekibi yurt içi ve yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Engelliler, evlilik için başvuran çiftlere sundukları nikah şekeri projesi sayesinde gelir elde ediyor.  Bakanlığın gündemine bile gelmeyen önemli bir konu çözümlenmiş; işitme engelliler için telefonların mesaja uyarlanması ve indüksiyon döngü sistemi de gerçekleştirilmiş. Görmeyenler belediyeye başvurularını Braille alfabesiyle yapıyor ve yanıtını da yine aynı yöntemle öğreniyor. 
***
2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde hizmet bayrağını teslim alan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da bu değerli haritaya önemli katkılar koymaya hazırlanıyor. Önümüzdeki süreçte; ‘Engelli Hakları Kitabı’ hazırlanıp ücretsiz dağıtılacak. ‘Engelli Haritası’ sağlık ihtiyacı ve deprem risk çizimine uyarlanacak. Ayrıca Balçova haritası Braille olarak hazırlanıp görme engellilere dağıtılacak. Okçuluk, atıcılık gibi bireysel sporlarda engelli gençlere özel olarak eğitim verilecek. Sonradan sakatlananlar için ‘Rehabilitasyon Merkezi’ oluşturulacak. Hayatlarının belirli bir döneminden sonra engelli olan kişilere, sosyal yaşam terapisi, işaret dili, beyaz baston, veya tekerlekli sandalye kullanımı konularında eğitim verilmesi de hedefleniyor. Ayrıca deprem anında olası bir göçük altında kalması durumunda, engellilerin hangi konumda olduğunu belirlemek için de yazılım hazırlanıyor.
***
2004 yılında dönemin belediye başkanı Mehmet Ali Çalkaya tarafından hazırlanan bu çok değerli harita sayesinde Balçova’da; zihinsel, spastik, otistik, işitme ve görme engelli, down sendromlu ile farklı engeller yaşayan vatandaşların sadece sosyal yaşamın içinde olmaları sağlanmamış, onlara maddi ve manevi katkılar da sunulmuş. Türkiye’nin bu ilk engelli dijital haritasi gerçekten Balçova’da yaşamını sürdüren bin beş yüz engelliye can suyu olmuş.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün