Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Çoban ateşi

4 Ocak 2020 Cumartesi 12:32 Güncelleme : 4 Ocak 2020 Cumartesi 12:32

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın on beş yıl önce çoban ateşini yaktığı kadına yönelik sosyal destek amaçlı çalışmalar kar tanesinden devasa bir kartopuna dönüştü.  Mart 2019 seçimlerinde bayrağı teslim alan İzmir’in üç kadın başkanından biri olan Fatma Çalkaya çıtayı bir adım daha yükseltti. Başkan Fatma Çalkaya’nın rüyası gerçeğe dönüştü; Balçova Semtevleri ve Balçova Kadın Kooperatifi’nde kurs gören kadınların ürettikleri ürünleri satmaları için Satış Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. İzmir’in seçilmiş Kadın Belediye meclis üyeleri ve Eşit Yaşam Derneği de açılışa katılarak “Başkan Çalkaya’ya yanındayız” mesajı verdi.
***
Bundan böyle; Balçova’da kadınlara meslek edindirmek amacıyla kurulan semtevlerinde ve kadınların kurduğu ‘Üretici Kadın Kooperatifi’nde üretim yapan kadınlar, ürünlerini Balçova Belediyesi’nin açtığı satış merkezinde gönül rahatlığı ile sergileyecek. Balçovalı kadınlar bu merkezin sayesinde ürettikleri ürünlerin satışını daha kolay yaparak para kazanabilecek.
***
Satış merkezinde sergilenen ve satılan el emeği göz nuru ürünlerden elde edilen gelirin tamamı, o ürünü üreten kadının hesabına gelir olarak kaydedilecek, kadınlardan ayrıca bir ücret talep edilmeyecek. Satış merkezinde semtevlerinde üretilen nakışlı örtüler, makreme, ahşap kutu ve hediyelikler, takı ve çanta gibi ürünlerin yanı sıra Üretici Kadın Kooperatifi’nde organik olarak yapılan makarna, reçel, mantı gibi yiyecek ürünler de satışa sunuluyor.
***
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Balçova’da 15 yıl önce Mehmet Ali Çalkaya döneminde başlatılan kadınlara yönelik maddi ve manevi destekli girişimin her geçen gün katlanarak büyüdüğünü söylüyor. Fatma Çalkaya, haklı olarak kadınların hayatın ekonomik, siyasal ve toplumsan her alanında söz sahibi olduğu bir ilçede kadın belediye başkanı olmaktan gurur duyduğunu belirtiyor
***
Açılışta yaşanan ilgiden öyle görülüyor ki, satış merkezi kadınların gücüne güç katan, maddi katkının yanında sosyal dayanışmayı da güçlendiren örnek bir merkez olacak. Satış merkezinde el emeği göz nuru ürünlerini satarak çocuklarını okutan, evinde mutfağına ekmek götüren kadınlar geleceğe daha mutlu ve huzurlu bakıyor. Fatma Çalkaya’nın konuşmasında dile getirdiği bu söze katılmamak mümkün değil: “Onların hayatta var olma mücadelesine yapacağımız her katkı bu toplumun gelişmesine de katkı olacaktır. Çünkü kadınların güçlü olmadığı toplumlar, hiçbir zaman tam anlamda güçlü sayılmazlar.”
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün