Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Bedava tatil

23 Kasım 2019 Cumartesi 01:26 Güncelleme : 23 Kasım 2019 Cumartesi 01:26

Birkaç yıldır sosyal medyada bir termal tesisin tanıtım reklamları dönüyor. Diyorlar ki, “Bizim gazetelere reklam vermemize gerek yok. O parayı reklama ve tanıtıma harcayacağımıza, sizleri davet ederiz. Sizin beğeniniz bizim için en güzel reklamdır. Siz çevrenize duyurursunuz. Anketi doldurun, üç günlük bedava tatili istediğiniz yerde yapın.” Bir de duyurunun altına seçenekleri iliştirmişler: Kuşadası, Dikili, Sındırgı ve Bodrum. İnanmayacaksınız ama bu duyuruyu görüp o kadar çok atlayan var ki! Altında yüzlerce olumlu yorum var ama kazın ayağı öyle değil. Size anlatacağım olay gerçekten yaşandı, aklımıza her geldiğinde gülüp geçiyoruz.
***
Kadim dostum Mustafa Oğuz bir akşam aradı, “Abi bir anket doldurdum, tatil kazandık. Çocukları da alırız, birlikte istediğimiz yerde üç gün tatil yaparız. Bodrum, Kuşadası nerede istersek, bu fırsatı kaçırmayalım!” dedi. Konuyu bildiğim için ısrarla Mustafa’yı, “Bunlar sahtekar kardeşim, devremülk üyeliği satıyorlar, çok yerden, çok kişiden duydum, kimse kimseye bedava üç gün tatil vermez, bu işin altında bir bit yeniği var” diye uyardım. 
***
Ertesi gün tekrar aradı, “Abi, dün akşam yine aradılar, ısrarla bizi cumartesi günü bekliyorlar, tanıtım gezisi yapacaklar, ardından bize üç gün tatil verecekler” dedi. Benimki artık bile bile lades, Mustafa’yı kıracak mıyım? Kabul ettim ama başımıza neler geleceğini aşağı yukarı tahmin ediyorum. Bir yandan da ortamı, nasıl bir sistem ile insanları tuzağa düşürüp üye yaptıklarını merak ediyorum.
***
Cumartesi sabahı Mustafa ile buluştuk, Sabancı Kültür Merkezi’nin önünden bir midibüse bindik, önce Bornova, sonra Buca, dolaştık durduk. Tatil hayaliyle yanıp tutuşan dar gelirli garibanlar olarak, doluştuk midibüse. Millet çoluğunu çocuğunu, zar zor yürüyen yaşlı ana babasını almış gelmiş. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuğun ardından Sındırgı’ya ulaştık. Karşımızda devasa bir termal tesis bulduk. Şimdi adını burada yazmak istemiyorum sıkıntı olur çünkü. 
***
Önce otelin geniş bir salonuna aldılar herkesi, her aileye bir mihmandar düşüyor. Genç kızlar daha çok yaşlı ailelere mihmandarlık ediyor, bize de genç bir delikanlı geldi, tanışma faslı, çay ikramları ve ardından tesisi gezdirmeye başladılar. Küçücük odalar, içinde termal banyolar falan anlatıp duruyorlar, bedava gezi hayaliyle gelenler ise düş kırıklığı içinde anlatılanları dinliyorlar. Tesisin tanıtım turu öğle saatlerine kadar sürdü. Herkesi öğle yemeğine davet ettiler, konserve taze fasulye ve hoşaf eşliğinde karnımızı doyurduk. 
***
Ardından geziye katılan herkesi büyükçe bir salona davet ettiler, duvarın önünde masalar, beş on kişi ağır abi havalarında takılıyor. Biz de Mustafa’yla bir masaya oturduk, ağır ağabeylere arkamız dönük bir şekilde. Yanımızdaki mihmandar delikanlı, “Arkaya bakmayın, gülmeyin, geri dönmeyin, şimdi müdür gelecek, ona memnun olduğunuzu söyleyin” gibi sözlerle bizi sürekli tehdit ediyor. 
***
Bir müddet sonra kendini müdür olarak tanıtan orta yaşlı bir genç yanımıza geldi. Termal tesis üyelik koşullarını, dünya ile bağlantılarını, ödeme koşullarını, gerekirse taksit yapılabileceğini, yılda bir hafta güzel bir tatil fırsatı yakalanabileceğini anlattı durdu. Ve bu iş saatler boyu gürültülü bir müzik eşliğinde sürdü gitti. Geziye katılıp üyeliği imzalayanlar oldu, onlar alkışlandı dakikalarca. Nihayet akşam saatlerinde yorgun bir şekilde midibüslerimize binip gece yarısı aynı yoldan dolaşarak evimize döndük; ben gülüyorum, Mustafa mahçup!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün